ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona Instagram

Nejbližší akce
Pardubická Ryengle 2020
Začátek 28.11.2020, 17:00  
Konec 29.11.2020, 17:00  
Pardubice  IDEON PardubiceJmeniny
Dnes je 09.08.2020
Svátek má Roman

Odběr novinek emailem:
Email:LAST FRONTIER (Poslední hranice)

05.05.2005 Vašák Jiří 20123
Omlouvám se, pokud se Vám bude můj dnešní příspěvek ze Světa country tanců zdát poněkud odtažitý, ale svoje souvislosti jistě má. (Jen je najít)
Jaký obrázek máte na ploše svého počítače? Měníte rádi tenhle vítací obrázek? Já ano. Nedávno jsem si tam umístil úžasnou fotku pustého údolí, v pozadí se tyčí neznámé pohoří a na svahu rokle je jen dvojí stopa kol z amerického marsovského vozítka Spirit. Připomnělo mi to stopy osadnických vozů , které (schované pod skleněným krytem) s pietou a úctou obdivují návštěvníci muzea v přírodě na pláních Oregonu.

Spirit se však od ledna loňského roku toulá po rudém povrchu cizí planety. Možná to víte, možná ne, ale na Marsu jsou v tuto chvíli dvě americká průzkumná vozítka Spirit /Duch) a Opportunity (Příležitost). Myslím si, že USA nemohou mít v těchto časech lepší reklamu své země, své techniky a myšlenek, než právě tuto úspěšnou průzkumnou misi v Novém světě. Dokonale ostré, barevné fotografie z padesáti milionů kilometrů vzdáleného světa si můžete prohlížet z bezpečí svého pokoje. A přitom před pouhými dvěma sty lety objevovaly severozápadní část USA pěšmo, na koních a kanoích také dvě výrazné postavy amerických dějin - Lewis a Clark. Jejich expedice (1804-1805) začala na řece Mississippi, překročila Skalisté hory a přes nepřízeň počasí, indiánů a nástrah okolní divočiny dorazila až k Tichému oceánu. Napadlo mne onehdy, jak spolu tyto dvě objevitelské cesty úzce souvisí. Obě jdou do neznáma, šplhají do hor, jdou pouští a skalami a přinášejí informace o místech kam (kromě rudých mužů – indiánů, resp.marťanů) noha člověka ještě nevkročila…

Jak obě nepateticky glorifikují ducha Ameriky a svobodného člověka i v těchto dnech. Jít dál, objevovat nové věci, posouvat hranice lidského poznání, překonávat překážky.
Poslal jsem článek s touto paralelou do časopisu Western world (kam jinam lépe?), ale bylo to shledáno málo westernové.
Škoda. Z hlediska vyššího principu mravního to shledávám v naprosté shodě s ryzími ideály westernu…jen je to jaksi na jiné planetě.
Jako propagátora tancování amerických country tanců v české kotlině mne mrzí jakékoliv přezíravé poznámky na téma USA (v nejrůznější souvislosti Usáma, Saddám, bombardování Kosovo, Normandie, Bush, kovbojové, atd.) a to včetně jejich tanečních či hudebních tradic. Zamlčování, nepochopení nebo nedocenění amerických úspěchů v pronikání za hranice poznání, ať to byla kdysi panenská divočina Appalačských hor nebo nakonec nyní „last frontier“ jak bývá někdy vesmír označován, těmto kritikům jen pomáhá.
Zajímá Vás to? Podívejte se na: http://marsrovers.jpl.nasa.gov/home/index.htmlKomentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku