ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 17.06.2024
Svátek má Adolf

Odběr novinek emailem:
Email:Clogging - zamyšlení

02.05.2005 Pumpr Jan 41190
reakci vyvolalo mistrovství pro dospělé a nebývalá (a jistě povzbudivá) diskuze na Ryengle.cz
Milí přátelé a tanečníci,

Dovoluji si navázat na začínající diskusi na téma Mistrovství republiky cloggingu pro dospělé. Vzhledem k mé aktuální rodinné situaci jsem se nemohl osobně mistrovství zúčastnit. Od začátku jsem ale držel organizátorům palce, protože z vlastní zkušenosti vím, jak to s našimi tanečními skupinami chodí. Dvorana se mistrovství nezúčastnila pro nedostatek tanečníků. Není nás málo, ale ti zkušení, kteří mají co předvést, jsou buď v zahraničí, na mateřské nebo tančí v Cloggingové fantazii (Viz soutěžní řád). Prostě jsme se na to nedali dohromady.

Ale o tom jsem psát nechtěl. Přečetl jsem si komentář Slávka Janova ohledně country stylu na cloggingové soutěži. V tom, že se nám country styl vytrácí před očima, musím se Slávkem souhlasit. Ale…… Ačkoli jsem sám zatvrzelý tradicionalista a většina hudby kterou používám a prosazuji je Old time nebo bluegrass, musím přijmout skutečnost ať už je jakákoli. Čas nikdo nezastaví ať chceme nebo ne. Směr v cloggingu vždy udávali a udávat budou Američané. Je to jejich a my si to tady vlastně jen tak půjčujeme. Jeto asi jako v oblasti módy Praha versus Paříž. V USA jsem byl na několika cloggingových soutěžích a i když nerad, musím přiznat že je to tam ještě mnohem horší. Ze sálu zní duc, duc a okolo chodí zmalované krásky ve flitrových kombinézách. Ale s jedním velkým rozdílem. Protože v USA neřeší potíže s počty soutěžících, mohou si dovolit rozdělit kategorie nejen podle věku a počtu tanečníků, ale také podle charakteru tance. A jsme u toho. V kategorii show je možné použít právě tu moderní hudbu a na sebe může každý navléct co ho napadne. Naproti tomu jsou ale kategorie, kdy je striktně vyžadovaná tradiční hudba a tradiční kostým. Abych byl objektivní, my na tohle prostě nemáme kapacity. Pokud bychom chtěli přijmout tento systém, v každé kategorii bychom měli dva soutěžící a pak bychom dávali ceny jen za účast.

Zajímavá ale byla také poznámka Janky z Trutnova. Cituji: „….ale zřejmě jim nikdy nikdo nevysvětlil, odkud clogging pochází a co to vlastně je…..“.
Jani, jak zlatá slova. Nechci se pasovat na hlavu pomazanou, ale tohle bych chtěl pomoci napravit. Proto jsem se rozhodl pro následující.

O víkendu 14-16.10. 2005 budeme v Praze opět pořádat Country Dance Festival Jasana Bonuše. Do programu zařadím asi tak dvouhodinovou přednášku o historii a současnosti cloggingu. Na programu bude nejen povídání, ale především promítání videoukázek. Budete tedy srdečně vítání a věřím, že si o cloggingu dobře popovídáme. Bližší informace uveřejníme na www.ryengle.cz a na www.dvorana.cz .
Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku