ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 12.07.2024
Svátek má Bořek

Odběr novinek emailem:
Email:Patrik v Pardubicích - vynikající prezentace všeho irského!

24.03.2005 Švestka Štefan 37406
vracíme se slovem k akci, která proběhla v sobotu 19. března 2005
Šťastnou ruku měli pořadatelé akce Svatý Patrik na Pernštýnském náměstí v Pardubicích. A to nejen v účinkujících a ve stanu, ale taktéž na počasí, které se umoudřilo a bylo příjemnější než dva týdny před akcí, kdy pořadatelům z KD Dubina, města Pardubic a Českého rozhlasu Pardubice přidělávalo nejednu vrásku na čele.

Akci, kterou si obrazově můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii, se konala v obrovském 30x10 metů velikém stanu, ke kterému se ještě přidal další stan s cateringem (12x6 metrů). Skutečně velké prostranství tedy dávalo velkou šanci pro poskytnutí azylu před počasím příznivcům irského svátku. Množství návštěvníku ovlivnilo hned několik faktorů - poměrně velmi slušná reklama akce, umoudření počasí a hlavně byla tato akce po zimě první venku a tak mnozí návštěvníci přišli oslavit nejen Irsko, ale i symbolicky odchod zimy.

Stany, jimž vévodily dvě pódia pro tanečníky a hudební skupiny, byly hned od začátku akce zaplněné a atmosféra byla podtržena výkony jednotlivých protagonistů. Zde musím vyzdvihnout zvláště brněnskou La Quadrillu Brno, která měla na svých bedrech většinu kulturního programu v podobě irského tance. Vysloužila si velký potlesk a obdiv plného stanu v jednotlivých vstupech.

Vedle brněnské La Quadrilly se představila i TŠ Česká Třebová se svým výrazovým tancem na ústřední melodii irské taneční show Riverdance. Úplný začátek celého dne však obstaraly zcela symbolicky děti ze Speciální školy Svítání z Pardubic svým country tancem. I toto vystoupení bylo přijato velmi hezky od vyznavačů Sv. Patrika. Svítání navíc věnovalo prvním 175 návštěvníkům symbol Irska - keramický trojlístek, který vyrobily děti v chráněných dílnách.

Dalším tanečním souborem, který ukázal country tanec byl holický TK Apel Holice se svou choreografií Jack Daniels. A v neposlední řadě se ukázala i domácí taneční skupina TCS Ryengle Pardubice, která vedle dalších tanců předvedla i svou premiéru Joy of Life choreografky Hany Radilové.

Na své si samozřejmě přišla i muzikofilní část návštěvníků, kteří do stanu přišli mnozí v zelené barvě a kdo neměl nic, tak mohl napravit hned ve vchodu namalováním zeleného trojlístku na svou tvář od ochotných hostesek firmy AVON. Hudební stránku oslav si vzaly na starost dvě skupiny - v první části brzkého sobotního odpoledne byla k vidění pardubická NONCUA CANTO a v druhé části irská hudební lahůdka - SHANNON Praha.

V každém případě odcházeli návštěvníci z velkolepých oslav Sv. Patrika naprosto spokojeni a zřejmě pomohli založit tradici oslav tohoto zeleného svátku pradávných Keltů v Pardubicích.Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku