ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 06.12.2023
Svátek má Mikuláš

Odběr novinek emailem:
Email:Celostátní postupová přehlídka tanečních country skupin Stodola

24.05.2004 Švestka Štefan 33684
historie i současnost. Vyjímáme ze zápisků Jeffa Vašáka
Motto:
"Chceme, aby Stodola byla originální, pestrá a divácky přitažlivá přehlídka nejlepších českých tanečních country skupin"

Smyslem akce je podpořit české taneční country hnutí a začínajícím souborům ukázat cesty a možnosti rozvoje. Dále zvýšit prestiž a uznání tohoto žánru na straně organizátorů nejrůznějších hudebních a tanečních festivalů či soutěží, uměleckých a hudebních agentur, tisku, televize, ale i široké divácké veřejnosti.
Stodola má za cíl položit tradici otevřené a prestižní taneční přehlídky, stejně jako tomu bylo ve folkové hudbě s Portou, kde by bylo ctí každému souboru vystoupit.

Tak znělo provolání před prvním ročníkem Stodoly, které i vysvětlovalo, proč se Stodola začala konat

Jak na tom jsme nyní?

1/ Stodola 2000 nesporně přivedla po velmi dlouhé době pod jednu střechu a v jeden den nejlepší české taneční country skupiny! A už jenom tento fakt považuji za velký úspěch nás všech! Letos se nám to zopakovat nepodaří…….

2/ Zájem o natočení finále příštího ročníku projevil hned na místě dramaturg České televize Michal Konečný a tak se dokument o Stodole 2002 na ČT1 i ČT2 skutečně objevil!

3/ A do třetice, akce rozhýbala v prvním ročníku 44 tanečních skupin, v druhém ročníku to bylo 36 skupin, letos "pouze" 29 skupin.

4/ Dvorana, Clogingová fantazie a Kaskáda startovali na slovenském Dobrofestu 2001, kdy část nákladů hradil grant v souvislosti se Stodolou.... Spolupráci se Slovenskem, ať už v reprezentačních pozvánkách na slovenské country festivaly, nebo vytvoření obdobné slovenské Stodoly se nepodařilo uskutečnit. Některé myšlenky Stodoly se však na Slovensku uchytily nebo k podobným nápadům soubory logicky dospěly sami ( např. pásma – festival Kopýtko) a spolupráce na úrovni souborů probíhá v podstatě neustále! Osobně mi však chybí vyvrcholení, ta pověstná špička ledovce, jakýsi Česko – Slovenský Taneční Country Duel. ( Možná v roce 2005 v Šiklově mlýně a Žďáru nad Sázavou!)

5/ Taneční vystoupení na Stodole měla doposud svou jedinečnou atmosféru (pásma) i způsob hodnocení (stodoly za jednotlivé dovednosti, nápady, přínosy, atd.) Doufám že to bude letos ještě lepší!

6/ Je stále jediným festivalem, kam si musí soubory účast vybojovat v předkolech.

7/ I přes objektivní příčiny, které zastavily rozmach českého country tancování na počátku devadesátých let ( nové možnosti, nové seberealizace, USA je přítel, nabídky ostatních uměleckých, sportovních a pracovních možností, postupné zprofanování slova country u mládeže, atd.) je nutné o náš koníček stále bojovat! Skvěle to dělá již řadu let Asociace dětských tanečních country skupin (CCCDCA) A Stodola tu je pro dospělé.

V roce 2004 tedy pořádáme Stodolu opět.

Kromě stálé a stabilní mediální podpory hudebního časopisu "Folk a Country" jsme získali dalšího silného partnera - časopis Western world, který o Stodole píše a referuje skutečně příkladně! Kromě "starých dobrých" www.ryengle.cz se můžeme o Stodole dočíst na www.countryworld.cz Do kolotoče příprav vkročila opět zkušená dvojice Čech –Vašák s rozdělenými pravomocemi a okruhy zájmů…a zatím vše (až na finanční zajištění) probíhalo hladce a bez problémů.

Zavedli jsme oproti minulým ročníkům jediné pravidlo navíc – povinnost zařadit taneční styl country do svého "pásma". Tedy něco, co by mělo být na taneční country soutěži pro taneční country skupinu něco naprosto logického a samozřejmého……a přesto to byl a je pro řadu skupin velmi těžce splnitelný úkol!

Některé skupiny nám děkovaly, že jsme je tím "donutily" se ke country opět vrátit a soubor trénuje 5x týdně country, jiné nám "poděkovaly" a na soutěž se kvůli tomu nepřihlásily….. Příště ale zmírníme tuto podmínku připojením slova "nebo clogging" do této podmínky. Protože clogging je country!

Některé soubory se potýkají s tím, že za dva roky nemají nic nového k představení. Nebo mají velké "osobní!" problémy. Maturity, zdravotní problémy (třeba i Ryengle, Oklahoma, TK Drásov), rodina, zaměstnání,…atd.

Regionálních kol bylo pět a všechna měla velmi dobrou organizační úroveň!! Ke zkušenému krajánkovi – Ivanovi Bartůňkovi v Brně se letos skvěle přidali manželé Čihákovi z Jablonce ( Countryon), zkušená Ivana Bambásková ve Strakonicích (Rozálie) (Zuzka i Ivana krátce před regionálními koly stihly ještě porodit potomky…!!)
Nově se zapojila Nicol Adamczyková z Ostravy (Vítr z hor) a bez problémů to zvládla s naší malou pomocí i Milada Mikulenková v Praze (Crock 14). Všem patří velký dík!

Jaké bude finále, o tom se přesvědčíte na vlastní oči za chvíli! (psáno v bulletinu, který dostanou soubory před vlastním finále - pozn. autora)

Co říci závěrem?

Osobně si myslím, že ti nejlepší a nejaktivnější soubory jsou na Stodole opět!Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka