ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 16.06.2024
Svátek má Zbyněk

Odběr novinek emailem:
Email:29. duben - DEN TANCE

29.04.2004 Švestka Štefan 25993
V roce 1982 poprvé vyhlásil Taneční komitét ITI (International Theatre Institut- Mezinárodní divadelní ústav) 29. duben Mezinárodním dnem tance. Od té doby je tento den každoročně slaven na celém světě v připomínku narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (1727)
Každý rok je vyzvána známá taneční osobnost k sepsání Poselství, které je pak šířeno po celém světě. Záměrem Mezinárodního dne tance a Poselství je spojit dohromady všechen tanec, jeho různé podoby a projevy, oslavit tuto divadelní formu a radovat se z její univerzality, rušící veškeré politické, kulturní a etnické bariéry a spojit lidi dohromady v míru a přátelství společným jazykem - Tancem.

V roce 1995, v úsilí spojit všechny mezinárodní taneční organizace a oslavit Mezinárodní den tance společně, vstoupil Taneční komitét ITI/UNESCO ve spolupráci s Mezinárodní taneční radou (CIDD-UNESCO) a Mezinárodní taneční aliancí (WDA).

Poselství Matse Eka k Mezinárodnímu dni tance 29. dubna 2003

Co je tanec? Žádná odpověď není spolehlivá. Leč, nechte mne přesto se pokusit: Tanec je myšlení tělem.

Je nutné myslet tělem? Ne pro přežití, možná pro život. Je zde tak mnoho myšlenek, o kterých může přemýšlet pouze tělo. Jiné věci, jako mír, mohou být mnohem důležitější než tanec. Ale právě tanec potřebujeme k oslavě míru. A k vymítání démonů války, jako to dělal Nižinskij. Anarchistka Emma Goldman to zřejmě vyslovila nejlépe: Revoluce, která mi nedovolí tančit, nestojí za boj.

Bůh Šiva stvořil svět svým tancem. Ale tanec je protikladem ke všem božským nárokům. Tanec je věčný pokus, jako psaní na vodu.

Tanec není život, ale zachovává na živu veškeré malé věci, z kterých jsou ty velké věci stvořeny.

Článek byl převzat z serveru www.divadlo.czKomentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku