ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 01.10.2023
Svátek má Igor

Odběr novinek emailem:
Email:PR2021: Festival Pardubická Ryengle se nebude konat podruhé za sebou

03.11.2021 Švestka Štefan 47648
obrázek v článku

Vedoucí tanečních souborů, tanečníci, kamarádi a vůbec všichni příznivci festivalu Pardubická Ryengle. Pomyslně jsme svěsili festivalové vlajky na půl žerdi, protože si nesmírně vážíme vašich sil, které jste v této nelehké době věnovali nácviku choreografií a přípravě na náš festival. Zároveň Vám však musíme oznámit, že festival se nebude konat ani v letošním roce 2021. Důvody, které nás k tomu vedou jsou vcelku prozaické.

Pardubická Ryengle je soutěžní mezinárodní country taneční festival pořádaný tehdejší skupinou TCS Ryengle nepřetržitě mezi roky 1999 až 2019 v pardubickém výstavním centru IDEON Na Olšinkách. Jeho součástí bylo několik Irských dnů a taktěž samostatných ročníků Irského festivalu Pardubická Ryengle. Rychle si po svém nultém ročníku v roce 1999 našla své příznivce a patří k nejstálejším akcím svého druhu v Česku a na Slovensku.

>Historická tabulka<   >Držitelé putovního poháru<   >Statistika přihlášených choreografií<   >Výsledky jednotlivých ročníků<

Důvody, které již po druhé dovedly k uzavření ročníku jsou velmi podobné vašim. Situace nenahrává shromažďování a kolektivním akcím a samozřejmě tancování od toho v jednotlivých souborech na zkouškách po taneční setkání typu festival pardubická Ryengle nevyjímaje. Soubory mají, pokud naplno obnovily svou klasickou činnost, problémy s obsazením choreografií, protože se jim například díky izolaci nedostává tanečníků. Dochází k odhlašování choreografií, které může s přibližujícím datumem festivalu přibývat. Festival se tak stává v ekonomické rovině neudržitelným - nenaplní potřebné finance, byť dotovaného festivalu.

Druhým velmi důležitým střípkem rozbité skládačky, nikoliv však posledním, je zdravotní hledisko. Nevíme, zda budeme schopni dostát opatřením, které se na pořadatele hromadných, vnitřních akcí valí. Navíc se v podstatě mění každým dnem a není jednoduché abychom se připravili my pořadatelé a potažmo i vy jako tanečníci, soutěžící, vystupující či návštěvníci festivalu.

Zdá se nám proto fér, abychom řekli zavčasu, že festival Pardubická Ryengle dospěl k bodu zlomu a jako pořadatelé jsme se rozhodli ho s těžkým srdcem podruhé za sebou neuspořádat.

Děkujeme všem za podporu, kterou jste nám doposud věnovali a věřte, že jsme se v poslední době s těžkým srdcem rozhodovali, co je nejlepší nejen pro nás, ale v podstatě pro celý country taneční svět, který chtěl do Pardubic přijet. Děkujeme a věříme, že danou situaci, kterou nemáme ve svých rukách, pochopíte.

Štefan a Vláďa
Komentáře u článku :
Daniela Nováková 28.11.2021 10:17:02
Petr Dostálek 14.11.2021 19:50:00

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku