ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 24.09.2023
Svátek má Jaromír

Odběr novinek emailem:
Email:Začínající podzimní sezónou se blíží uzávěrka festivalu PR2010

07.09.2010 Švestka Štefan 24557
obrázek v článku školní rok na krku a taneční soubory se probouzí z letního spánku a pilně trénují své nové taneční příspěvky nebo získávají zpátky svou kondičku a techniku z jarní sezóny

Z pohledu pořadatelů festivalu Pardubická Ryengle utěšeně přibývá počet choreografií do tradičně obsazených kategorií. Clogging, Country line, klasické country - to všechno jsou kategorie, které jsou oblíbeným tanečním repertoárem country tanečních skupin v Česku i na Slovensku.

Oproti tomu se již několik let potácí na tenké hranici nezájmu kategorie jako je COUNTRY SHOW, POPRVÉ a letos nově i OPEN. Může to být vývojem tanečního country hnutí, můžou to být špatně nastavená pravidla a nebo jen nadbytečné kategorie?

Festival se snaží reagovat citlivě na požadavky tanečních skupin a každoročně pořádá setkání s vedoucími tanečních skupin, aby dokázal upravit pravidla a doplnit či zrušit taneční kategorie. Festival je jedinečný organismus, který může do sebe absorbovat mnohé taneční směry a jeho omezením je jen prostor a čas. Nedokáže však odhadnout zájem tanečních skupin.

Dá se udělat mnohé třeba snížit počet kategorií, vypsat nové nebo zkrátit festival na jeden den? Ale je otázkou, zda je to správně a zda je nezájem třeba dočasný a zda skupiny nečekají s přihlášením na poslední chvíli. Pamětliv Irského dne, který jsme ukončili již před pár lety a jehož zpětvzetí je v rámci akce Pardubická Ryengle nemožné (i když při rozmluvách s vedoucími irských tanečních souborů by pro takovou akci prostor byl), se nám nechce zasahovat do festivalu až tak radikálně. Rozšiřováním jen oblíbených kategorií na úkor ostatních bychom si sami nasazovali ohlávka s klapkami po stranách...

Letošní novou kategorií VIDEO zatím obsadily 2 taneční skupiny, ale věříme, že do uzávěrky přibudou ještě nějaká další videa. A nebo je to kategorie, která je při své premiéře odsouzena dopředu k neúspěchu? Když zpovídáte porotce, toužíte po detailních informacích o tom, co kde děláte špatně, rozebíráte lecjaké kroky a snažíte se dolovat pocity ke každé choreografii. Tato kategorie umožňuje získat mnohé odpovědi na Vámi žádané otázky.

Nezkusíte to ?
Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo: