ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 24.07.2024
Svátek má Kristýna

Odběr novinek emailem:
Email:DNES V PRAZE - Gaelforce Dance

04.03.2010 Švestka Štefan 33926
pro fandy irského tance přinášíme opravdouvou bleskovku - dnes můžete shlédnout v Kongresovém centrum v Praze irskou taneční show GAELFORCE DANCE
Co píšou na svých stránkách?

Zápis v Guinnesově knize rekordů - 38 úderů o podložku za sekundu!

Každý detail uměleckého projevu Gaelforce Dance je živě, způsobuje výjimečnost a odlišnost od často srovnávaných Lord of the Dance nebo RiverDance!

Živý zvuk stepování během vystoupení zesilují použivaním minimikrofonů!
Dvacetiminutové ovace stojícího publika!

Od vzniku tohoto vynikajícího tanečního seskupení "velí" Michael Durkan, irský hudebník a skladatel, jehož zkušenosti pramení i ze spolupráce s další irskou taneční formací RiverDance. První mezinárodní vystoupení souboru v červenci roku 1998, na Novém Zélandu vyvolalo dvacetiminutové ovace stojícího publika. Další show byly stejně úspěšné, provedené s naprostou přesností, a co je nejduležitější - úplně živě. Média nazývají Gaelforce Dance "Ferrari irského tance ve světě" a jako jedinou skupinu, která tančí, stepuje, zpívá a hraje živě. Manager souboru Frank Elwin nikdy nepodlehl nátlakům veřejnosti, aby stepování bylo nahrazeno předem vytvořenou nahrávkou a jak se později ukázalo, rozhodnutí bylo velice správné. Fakt, že každý detail uměleckého projevu Gaelforce Dance je živě, způsobuje výjimečnost a odlišnost od často srovnávaných Lord of the Dance nebo RiverDance. V roce 1999 se ke skupině připojil choreograf Richard Griffin. Na otázku o rozdílech mezi Gaelforce Dance, RiverDance a Lord of the Dance, Griffin říká: "Snažíme se být odlišní. Jsme více divadelní a praktikujeme politiku vystupování živě. Diváci jdou do divadla právě proto, aby shlédli představení živě a my jim dáváme, co očekávají."
Gaelforce Dance je více muzikálem než folkloristickou show a obsahuje moderní popové prvky, klasický balet, ale především skvělé ukázky stepařského umění. To vše doprovází v pozadí melodická a živelná irská hudba, plná houslových a kytarových virtuosit, fléten a akordeonů. Nepostradatelnou součástí živého vystoupení jsou i zpívané písně v duchu tvorby zpěvačky Enyi.
Dnes tvoří Gaelforce Dance kolem 30 tanečníků, 4 hudebníků a jedné zpěvačky. Něktěří tanečníci během přadstavení také hrají na hudební nástroje.
Irský tanec je velice složité umění. Kvalitnímu irskému tanci nestačí jen velký talent a průvodce s nakreslenými kroky, napodobovat tanečníky z televizních pořadů nebo se zapsat na intenzivní taneční kurz. Dobrý tanečník obětuje většinu svého času trénování přesnosti pohybů a tanečních kroků a právě takoví tanečníci tvoří soubor Gaelforce Dance. Většina jeho členů tančí až 15 let, začínali už ve věku pěti let. James Devine, sólový tanečník a choreograf Gaelforce Dance a světový šampión, je nejrychlejším tanečníkem zapsaným v Guinnesově knize rekordů (38 úderů o podložku za sekundu).

Gaelforce Dance dávají tanci a cvičení téměř všechen volný čas a nezastaví je ani bolest, kterou často cítí. Na otázku, zda nemají potíže s nohama, se tanečníci Gaelforce Dance jen usmívají. Zhmožděniny jsou pro ně běžné. Někteří za sebou mají i chirurgický zákrok. Proto soubor považuje za nezbytné vozit si sebou na turné celou svou podlahu! Tato speciální podlaha je složena ze tří vrstev. Vrstva gumy a dvě vrstvy překližek. Podlaha je bezpečná a snižuje úrazy nohou, jimž jsou vystaveny velice často a zároveň zdůrazňuje zvuk stepování. Živé provedení nepostrádá lehkost, pohodu a výjimečně vydařenou hru světel, která mění divadelní představení ve velkou a pestrobarevnou šťavnatou podívanou. Výborní sóloví tanečníci a sehraný taneční soubor podtrhují jedinečný zážitek, ke kterému se budete chtít neustále vracet.
Zatímco taneční čísla RiverDance a Lord of the Dance vyžadují maximum energie, síly a důrazu, Gaelforce Dance se tím netrápí a ve svém projevu se soustředí na narativnost a divadelnost.
Gaelforce Dance (Síla galského tance) vypráví příběh dvou bratrů Lorcana a Cuana, kteří jsou naprosto odlišní, jako voda a oheň, ale přesto se zamilují do jedné dívky Aisling. Konflikt se opírá o klasický shakespearovský milostný příběh, ve kterém se proplétá vášeň se žárlivostí a tragedie.
Fantastické představení nadchne jak milovníky irské a keltské hudby plné mystického kouzla a romantiky irské přírody, tak příznivce divadelního tance a především stepu.

Turné po bývalém Československu pokračuje: 12.3.2010 v 19,00 h. - Garmin aréna, Žilina
13.3.2010 v 15,00 a 19,00 h. - Sportovní hala Pasienky, Bratislava
30.3.2010 ve 20,00 h. - Kongresové centrum, Praha
1.4.2010 ve 20,00 h. - HC SAREZA, Ostrava

Lístky můžete koupit zdeKomentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo: