ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 13.07.2024
Svátek má Markéta

Odběr novinek emailem:
Email:Bernard´s Summer School 2009

05.06.2009 Švestka Štefan 28852
Letos již podeváté se v srpnu Praha stane centrem irské taneční a hudební kultury. Ve dnech 15.-21. srpna se uskuteční v pořadí již 9. letní škola irských tanců – Bernards Summer School 2009, jejímž pořadatelem je Václav Bernard, bývalý dlouholetý vedoucí Rinceoirí, služebně nejstarší taneční skupiny zaměřené na irské tance v Česku.

Několik prvních ročníků tato akce byla výlučně taneční záležitostí, postupem doby pořadatelé reagovali i na zájem o výuku techniky tradiční irské hudby a třetím rokem se zde vyučuje také irština.

LOGO Irské letní taneční škola 2009

Vedle tradičního step-dancingu, který se usadil v mysli české kulturní veřejnosti zejména skrze taneční show jako Lord of the Dance či Riverdance, bude na letní škole vyučována forma tradičního sociálního tance, kterým je irský set-dancing a pak také starý irský sólový taneční styl sean-nós. Osvědčeným lektorem této letní školy bude opět Ir z Dublinu Ronan McCormack, který stál u zrodu taneční show Riverdance, kde nejen tančil, ale působil i jako hudebník. Z galwayské Hession School zde bude hostovat Tereza Bernardová, učit zde bude také Tereza Bachová z Delaney Academy London a Marie Dernovšková – vedoucí taneční skupiny Rinceoirí a choreografka taneční show Swan Legend.

Výuku irského set dancingu a sólového sean-nósu zastane irský tanečník a velmi žádaný lektor Gerard Butler. Hudební semináře povedou Alastair Edwards – Skot usazený v České republice (housle), Michel Sikiotakis z Paříže (flétny a uillean pipes), Roman Kozák z Bratislavy (bodhrán – leader slovenské skupiny Keltieg), René Starhon (kytara – vůdčí osobnost irské hudební kultury v Česku) Marek Penič (flétny – hudebník ze skupiny Shannon), Marek Zienert (banjo – leader skupiny Shannon), Marek Poledna (box). Základům irštiny se zájemci budou učit pod vedením překladatele Mgr. Radvana Markuse, který bude také vyučovat hře na příčnou flétnu.

Jak plyne z lektorského obsazení, svoji příležitost seznámit se s irskými tanci zde nachází široké spektrum zájemců počínaje úplnými začátečníky a špičkovými tanečníky konče. Vedle vlastního výukového programu zahrnujícího i irský step, je součástí letní školy i řada doprovodných akcí, ke kterým patří promítání videonahrávek z různých vystoupení, ukázky z irské kinematografie, taneční večery s živou hudbou z nichž největší se připravuje na 19. srpna do KC Novodvorská. Akce vyvrcholí Závěrečným večerem v divadle Ponec 21. srpna, na kterém se představí jednotlivé zúčastněné skupiny a lektoři. Představení bude přístupné veřejnosti.

Letní škola je pořádána pod patronací velvyslance Irska v České republice J.E. pana Donala Hamilla a s podporou Nadace Život umělce. Bližší informace o letní škole, o možnostech přihlášení se lze nalézt na webových stránkách na adrese www.bernards.cz.

Václav Bernard
Ředitel BSS 2009Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku