ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 03.12.2020
Svátek má Svatoslav

Odběr novinek emailem:
Email:Letošní Šiklův mlýn byl trochu jiný

11.08.2008 Vašák Jiří 26342
a přece přitažlivý...

Letošní ročník Amerického týdne, měl být (a byl) trochu jiný než předchozí rok a doufám, že tento trend bude pokračovat.

Pozval jsem na něj jako lektory na clogging mistra republiky Honzu Kudláčka a choreografku Black and White Hanku Imrichovou.

Myslel jsem si, že tuto možnost využijete Vy, taneční skupiny, Vaše přípravky a třeba i dětské taneční soubory, ale mýlil jsem se.

Na clogging se na místě z devadesáti účastníků přihlásilo asi dvacet, převážná většina úplní začátečníci či mírně pokročilí, řada již trochu postarší..... a tak jsem Hanku raději hned odvolal, aby nejezdila zbytečně. (Ale ona stejně přijela a hned dokonce 2x, protože Šiklův mlýn a vše s tím spojené je pro ni a pro Blekouše srdeční, přímo kultovní záležitost..:-))

Jak to hodnotí Honza Kudláček nechám na něj, ale vím, že celkem odučil spolu s Radkou za 6 dní 30 hodin!!! A na podmínky Šiklova mlýna na velmi dobrém, velkém parketu, slušná zvuková aparatura, stan ve žluté barvě, který nakonec inspiroval nadšené kurzisty k názvu jejich skupiny na Gold Temple a tak si na sobotní vystoupení dokonce pořídili stejné trička s grafickým logem jejich skupiny... náádhera.

Square dance s Medvědem se tančili odpoledne v Mexiku, na koberci a pod střechou, rovněž s vlastní aparaturou. No a "moje" country tance vždy dopoledne venku na hlavní třídě. Hodně jsme tančili Contra dance, zdají se mi pro starší věkovou skupinu ještě vhodnější než čtverylky... Line dance, to bylo překvapení. Tradiční německá skupina Ostrich Mountain Dancers má zřejmě svoje vlastní vnitřní problémy a kdysi 30-40-ti členná, soudržná grupa, která hodně ovlivnila český line dance a patřila už k "inventáři" Amerického týdne v posledních šesti letech, dorazila jen po jednotlivcích a v různých dnech. Plně ji však nahradila jiná německá skupina Crazy Chicks, která měla českou tlumočnici a tak se věci a finance za učení line dance mohli vyjasnit rychle a korektně hned na začátku. Příště přijedou určitě zase a to zvláště po sobotním odpoledni a večeru, kdy viděli to, co ještě nikdy neviděli...:-)

Nedělní seznamovací večer zahájil letošní Americký týden chladným počasím a tak jsme začali v Mexiku. Další tři dny bylo rovněž chladněji ale nepršelo a tak se tančilo venku. Čtvrtek se stává sportovním dnem. Loni nás (hopsálky) poprvé vyzvali místní herci-kovbojové k fotbalovému utkání mající všechny atributy derby a rivality. Nástupy, hymny, dresy, kouče, diváky, marérky, rozhodčí, diplomy, pohár, bednu piva na lavičce náhradníků. Loni jsme je porazili a tak kovbojové a barmani dělali vše možné, aby nás porazili. Ale já jsem si včas zajistil muže v černém, jistotu v brance Štefana Švestku a pak hlavní hvězdu našeho týmu, Romana Trnku z Black and White a ten Akční divadlo Šiklův mlýn rozstřílel pěti góly 5:2 !! Marně se snažil Chosé, marně běhal Ondra Šikl či Jarda Mička, pohár Ligy mistrů jsme opět zvedli nad hlavu my a kolečko pro fanoušky završilo šťastný večer...

Na začátku týdne mě šokoval Libor Šikl když přiznal, že osmdesátičlenný ruský folklorní soubor nepřijede, neboť nedostal od naší republiky víza. Tím se sice uvolnila ubytovací kapacita na pensionu pro Petronelu a Caramelku, ale co se sobotním večerem? A co říct souborům, kteří se na DUEL Východ vers. Západ těšily ?!

Už v lednu jsem věděl, že letošní sobotní večer bude o olympiádě, o cestě olympijské pochodně po světě a že předěly mezi scénkami budou právě taneční duely mezi Rusy a Čechy (s podporou našich slovenských bratří) ale co teď? Měl jsem přihlášenou naši aktivní taneční špičku, vítěze Ryenglí, Stodol, atd. La Quadrillu, Calipso, Black and White, Petronellu, Ryengle, Honzu Kudláčka a Caramelku. V pondělí mi však zavolala Káča s Calipsa tu smutnou zprávu o autonehodě a že ruší všechna vystoupení.... no viděl jsem to černě.

Ale pak se ukázalo, že tým a duch Šiklova mlýna pořád žije, že noví, mladí herci a herečky kolem Ondry Šikla jsou schopní a dychtiví převzít štafetu.... a tak jsem jim ji dal......... a oni předvedli zase úžasný koncert pečlivosti, improvizace, obětavosti, nadšení a ochoty. Večer jsem si nazval OLYMPIA DANCE RUN a musím jim za něj poděkovat, protože se opravdu povedl. Tedy až na to, že mě jako Diovi, když jsem se pokoušel z Olympu pomocí trojzubce zažehnout olympijský oheň, to nechytlo ani nepotřetí. Naštěstí měl první běžec Achileus v kapse pozemské zápalky a tak si jen tak trochu škrtnul...a pochodeň vzplála a začal báječný večer, kdy se bavilo publikum, herci i já.

Sled scének : Zapálení olympijského ohně na hoře Olymp (Zeus) - Petronella - Irsko a La Quadrilla - Skotsko - Pochodeň v Arábii, přepadení teroristy, přestřelka, zachrání ji Amíci v transportéru - převoz do USA - La Quadrilla country - Caramelka clogging - Pochodeň v kosmu, americký kosmonaut ji předává opilému ruskému kosmonautovi (zdvižná plošina 12 metrů nad zemí) - Caramelka - clogging a Ryengle - Irsko - Pochodeň v Rusku - taneční soubor z herců Šiklova mlýna - Black and White - clogging a Kudláček s Radkou - Rumunská svatba - cikáni - běžec s pochodní jako svědek - Petronella - Mexiko a La Quadrilla - Španělsko

Senegal - horko, poušť, pochodeň nese černoch s velbloudem, umírá žízní, fata morgana, výbuch studně s vodou, kolem přejede závodník na motorce, pak na čtyřkolce, pak nákladní Tatra s Lopraisem - Paříž Dakar - vrací se do Čech, vezme pochodeň i s černochem na korbu a odjíždějí do Šiklova mlýna - Black and White - vězenkyně a La Quadrilla - kankán - příjezd Tatry na Šiklův mlýn kde již čeká číňan-maratonec, aby pochodeň odnesl až do Pekingu. Číňan vybíhá směr Čína, ale chce se mu hned za městečkem na záchod, pochodeň opře o strom, kde hned vedle táboří u ohýnku dvojice brněnských čundráků (Richard a Džanek).

Džanek: "Co to tady je, kurňa, zhasni to vole, zapalíš les" a sfoukne pochodeň..... Číňan běduje, hořekuje, lomí rukama, kleká si - Richar : "Dej to sém kurňa" vezme pochodeň a zapálí ji od českého táboráku " a upaluj!" pošle Čiňana do dějiště olypijských her.... konec - ohňostroj - děkovačka.....

Pro ty, co vědí.....zapsal
Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku