ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 04.10.2023
Svátek má František

Odběr novinek emailem:
Email:Shrnutí taneční sezóny 2007/2008

15.06.2008 Švestka Štefan 20832
na závěr letošního školního roku píšu o letošních cílech, záměrech a jejich naplnění

V letošním roce se více než v předchozích sezónách projevil výkonnostní rozdíl mezi tanečníky a pokud by nám sál a časový harmonogram dovolil, tak bychom nebyli rozděleni na současné tři skupiny (NOVáčci, MP - Mladé pušky, POKročilí - pozn. autora), ale asi na pět tanečních skupin.

Přitom koncem srpna jsme udělali vše proto, abychom setřeli rozdíl mezi naší omladinou z MP a POK. Bohužel hned první měsíc tréninků ukázal, že spojení nebude to pravé ořechové a začali naše personální problémy. Skupina 33 tanečníků (tolik nás bylo i s NOV na začátku taneční sezóny) se opravdu nedala vést ve dvou vedoucích při jejích civilní práci. I proto se na jaře sešlo vedení s dalšími kandidáty a provedlo rozvrstvení jednotlivých aktivit na další členy, kteří tim byli včleněni do struktury vedení tanečního souboru. Současně byli doplněni trenéři z řad našich odchovanců a od příštího roku budou NOV již plně v rukou našich tanečníků z řad pokročilých.

Podzim proběhl v úspěšném duchu, kdy jsme se zúčastnili řady tradičních akcí a vystoupení a úspěšně se prezentovali tancem GREEN WAVE na našem festivalu Pardubická Ryengle. Shrnutím do jedné věty se nedá samozřejmě popsat splněné tréninkové plány, docvičování tanců, techniky a došití zelených kostýmů na další členy. Na podzim jsme taktéž přijali rozhodnutí v létě reprezentovat Ryengle pod vlajkou La Quadrilly v Chorvatsku.

Od ledna bylo však velké rozčarování, kdy chyběly tréninky - Hronovická i Dubina byly uzavřeny a tak jedinou kloudnější aktivitou byly vystoupení a soustředění. Celkový pomalý rozjezd a návrat k běžnému tréninkovému procesu až od března, poznamenal další vývoj situace ve skupině. Nicméně přesto se nám podařilo proti tomuto problému spojit své síly a prokázat sílu jádra skupiny. Z celkového marastu nám pomohla soustředění s Mišem Köverem i s vlastními lektory. Ukázkou našich možností se staly dva projekty, které podpořily nejen naše sebevědomí, ale taktéž probudily taneční potencionál jednotlivých tanečníků. Prvním projektem byla otevíračka restaurace St. Patrick a druhý naše Ukázková hodina. Vše vyústilo v nový tanec IRISH FREESTYLE, kde si jednotliví tanečníci více či méně za podpory lektorů vytvořili svá sóla. MP pak naznačily své možnosti a směr dalšího rozvoje v ukázce BLACK EYED RYENGLE.

Nováčkové začínali v září v celkovém počtu 16 lidí a v červnu taneční sezónu skončilio celkem 8 tanečníků. Zvládli nejzákladnější techniku a naučili se Basic Reel, Easy Jig a kroky do Slip Jigu. Z těchto lidí několik postupuje do Mladých pušek, jeden do POK a někteří si kvůli věku zopakují příští rok NOV.

Mladé pušky letos stagnovaly. Dílem kvůli prostoru a zkouškám, dílem kvůli docházce. Podařio se nám je stabilizovat na počtu 4 a udržovat jejich techniku. Totéž se nemůže říct o morálce. Přesto se podařil docvičit do vystupující podoby Slip Jig a na konci sezóny na Ukázkovou hodinu nová ukázka Black Eyed Ryengle už rožšířeno o nastupující generaci MP. Tímto směrem bych se chtěl ubírat i příští rok. Ideální bude, pokud se nám podaří oddělit zkoušky od POK a budou mít svůj vlastní prostor. Pak můžeme zapracovat více na technice a přijdou nové choreografie. Povzbuzují mne nové tváře v MP pro příští sezónu. Nebudeme se tolik muset ohlížet na jednotlivce, ale pojedeme ve všech věcech pro většinu.

Pokročilí letos udělali kus práce na své vlastní technice. Vidím obrovské zlepšení v motivaci a práci jednotlivce. Podařilo se nám po stránce soustředění utužit spolupráci s Mišem Köverem a Magdou Machovičovou. Magda nám postavila nový - pro holky oddechový :) - kankán, Mišo se staral o techniku a motivaci. I POK prospěje, že se od hodin oddělí pro příští taneční sezónu MP a POK od sebe. Mrzí mne, že není větší ohlas na nabízené možnosti vystupování v zahraničí. Tato parta již na to má a v případě jejich zvýšené tréninkové aktivity by to rozhodně nebylo o propadáku. POK mají letos nový IRISH FREESTYLE, kde ukázali jednotliví tanečníci své sóla.

Jak jsem již psal, tak největší akce letošního roku byly: Pardubická Ryengle a vystoupení s AVALON Bratislava, otevíračka nové irské hospody St. Patrick v Pardubicích, vlastní Ukázková hodina. U té bych se rád zastavil, protože nás povznesla zase v pořádání akcí o úroveň výše. Hodně nám pomohli taneční hosté, ale i vlastní taneční tvorba dvouhodinovému programu pomohla. Rozhodně máme příští rok na co navázat a co případně i rozvíjet.

Příští rok nás čeká nábor nových členů do NOV. Čeká nás nová choreografie, kterou chceme společně s MP nacvičit na Pardubickou Ryengli. Chtěl bych nás začít prezentovat i na dalších vrcholných tanečních akcích v České republice a pokud bude vůle i v zahraničí. K tomu budeme potřebovat i další věci jako jsou finanční zdroje.

Za letošní rok musím poděkovat naši mnejvětším sponzorům jako je Půjčovna Lešení Mrkvička, konsorcium firem Hramat Group, Kulturní centrum Dubina, město Pardubice. Budeme rádi pokud i mezi rodiči nalezneme možnosti případných sponzorů. Nejde přitom o horentní částky, které by Ryengle potřebovali.

Na čestné poslední místo umisťuji záměr rozšířit své působení v irských tanečních kurzech do Hradce Králového. Hana Radilová se bude o zdejší kurzy starat a případným irským tanečním nadějím nabídneme uplatnění v souboru Ryengle. Takovéto spanilé jízdy našich členů hlavního souboru po Pardubickém kraji budou vítané a podporované i v příštích letech.
Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku