V té době naprosté informační pouště to bylo jak výtrysk pramene čisté vody. Nevěděli jsme, jak se to v Americe tancuje. Neměli jsme hudbu, neměli jsme popisy, nevěděl jsem jak caller může taky napovídat. Neměli jsme adresy na taneční skupiny, BÁLI jsme se někam napsat. A taky nebylo kam! Zajít na americkou ambasádu a zeptat se?
Váhal jsem půl roku, a prokousával se těmi třemi sešity sám. Pak mi Rudolf přinesl z Karlovy knihovny okopírovaný výtisk knihy „A Time To Dance“ z roku 1976 od Richarda Nevella. Dodnes si pamatuju jak to na mě zapůsobilo. Byl to vlastně popis cestování po USA z jednoho tanečního regionu k dalšímu, s rozhovory s muzikanty, callery, cloggery, pamětníky, studenty a jejich učiteli. Pochopil jsem z toho že nejsou jen COUNTRY TANCE ale široká paleta navzajem trochu odlišných stylů, zvyklostí a způsobů které se liší díky historickým kořenům a původu většiny osadníků v dané oblasti… kdysi, tenkrát.
Napsal jsem na třicet šest adres uvedených v závěru knížky a po měsíci mi začaly přicházet odpovědi… gramofonové desky, videokazeta, magnetofonová kazeta, časopis, knížka, dopisy…pečlivě jsem si zapisoval co jsem kdy a od koho dostal a co jsem komu na oplátku poslal. Posílal jsem hodně gramofonová LP s naší lidovkou z Moravy, Chodska, Domažlic…
O dvacet let později jsem seděl doma nad e-mailem od kolegyně cloggerky a choreografky z Mnichova z dotazem , zda to video na www.youtube.com jsme my. Jedním pohybem prstu jsem si ono video otevřel, zjistil že to je jiná taneční skupina z Prahy a že se dívám na jejich vystoupení na pražské Stodole v roce 2006. A že za 6 měsíců se na ně podívalo 8.000 lidí. Druhým pohledem jsem sjel na vedlejší nabídku a kliknutím jsem si otevíral vystoupení nejlepších amerických tanečních country skupin. Nemusel jsem nikam psát, nemusel jsem nikam cestovat, nemusel jsem platit poplatky za kameru abych si to mohl natočit. Mohl jsem si vybírat a vidět SOUČASNOU nejmodernější taneční country Ameriku.
Desítky choreografických, hudebních a kostýmových nápadů. Druhým kliknutím jsem se mohl dostat na domovské stránky těch tanečních skupin a začít si s nimi psát….
Ano, měl jsem z toho velkou radost a díval jsem se na americké callery, old time music, hillbilly, tancování square dancingu na traktorech, další a další desítky paralelních světů našich zájmů a koníčků…… ale stejně mě to už tak nevzalo, jako když mi z poštovní schránky vypadla obálka s pestrou americkou známkou a já jsem byl zvědav, co to bude…. you tube!