ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 18.06.2024
Svátek má Milan

Odběr novinek emailem:
Email:Keltský svátek LUGHNASAD

26.07.2007 Švestka Štefan 29412
Nasavrky – V sobotu 28.7. 2007 (od 9:00 do 24:00) se u nasavrckého zámku uskuteční oslava Lughnasadu, svátku boha Lugha - patrona řemesel a umění, který je zároveň oslavou první úrody a plodné síly. Proto se na něm prezentovali nejlepší umělci a řemeslníci, byly vykonávány obřady k zajištění přízně bohů pro nadcházející sklizeň a také se zde uzavíraly sňatky.
„Na našem Lughnasadu budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si keltskou vesničku a vyzkoušet si tradiční keltská řemesla, jako je tkaní, výroba keramiky a šperků, ražba mincí a další. Po celý den budou probíhat trhy s tradičními výrobky, bude otevřena expozice Po stopách Keltů a zájemci si také budou moci s průvodcem projít Keltskou stezku a prohlédnout si oppidum v Hradišti. Pro děti i dospělé budou připraveny různé hry a soutěže“ říká jedna z organizátorek Jana Grimmlová. „V hlavním programu, který začíná v 15:00 jsou zařazena taneční vystoupení a výuka irských tanců, divadelní představení, ukázky keltského boje a dokonce Keltská svatba. Večer zahraje k tanci i poslechu hudební skupina Jauvajs (irské, skotské a bretaňské melodie).“

Oslava Lughnasadu je součástí projektu Keltské svátky, který byl podpořen grantem programu Make a Connection – Připoj se, který je společným programem Nadace rozvoje občanské společnosti a společnosti Nokia. Jeho smyslem je přiblížit keltskou kulturu širší veřejnosti, proto budou uspořádány ještě další dva svátky a to Podzimní rovnodennost (21.9.2007), který je připraven jako vzdělávací program pro žáky základních a středních škol, a Samhain – keltský Nový rok (3.11.2007), který oslavíme tancem a obřady přímo na oppidu v Hradišti u Nasavrk.

Akci pořádme za podpory obce Nasavrky a pardubického kraje ve spolupráci s občanským sdružením Boii a občanským sdružením Bójové a Fergunna.

více informací na:
www.keltskesvatky.wz.cz

Hlavní organizátorka Keltských svátků
Blanka ZelenáKomentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku