ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 17.06.2024
Svátek má Adolf

Odběr novinek emailem:
Email:Hlavní hvězdou festivalu TANEC PRAHA 2007 bude proslulý kanadský soubor Compagnie Marie Chouinard

11.04.2007 Švestka Štefan 32144
Praha – 4. dubna 2007 – Hlavní hvězdou letošního ročníku festivalu TANEC PRAHA bude kanadský soubor Compagnie Marie Chouinard, který patří k nejzajímavějším světovým tanečním tělesům. Jeho umělecká ředitelka a choreografka Marie Chouinard se řadí k legendám současného tance jakými jsou Bill T. Jones, William Forsythe, Ohad Naharin či Merce Cunningham.
Za vysokou originalitu získala řadu prestižních ocenění – Bessie Award, Prix Jean A. Chalmers de chorégraphie, Artist Lifetime Achievement Award a další. Čeští diváci se seznámí s několika jejími díly ve dvou večerech: jeden 6. června v Hudebním divadle Karlín s choreografiemi „Chorale“ a „24 Preludes by Chopin“ a druhý 14. června v SAZKA ARENĚ, kde bude choreografie „The Rite of Spring“ (Svěcení jara) uvedena s živým hudebním doprovodem Symfonického orchestru České rozhlasu. Bude to vůbec poprvé v historii festivalu TANEC PRAHA, kdy tanečníci vystoupí s celým více než stočlenným orchestrem umístěným přímo na jevišti. Úspěch hostování tohoto tanečního souboru před šesti lety je zárukou výjimečného zážitku i nyní. Součástí večera v SAZKA ARENĚ bude i předání prestižní Ceny SAZKY za „Objev v tanci“ a promítnutí ukázek několika nejzajímavějších děl současného českého tance. Předprodej vstupenek na večer v SAZKA ARENĚ začíná 19. dubna, do Hudebního divadla Karlín, stejně jako na celý festival, začíná již 5. dubna.

Kromě Compagnie Marie Chouinard uvidí diváci například oblíbené dánské Granhøj Dans, večery Evropské taneční laboratoře s mladými progresivními choreografy či zajímavý výběr tuzemských představení. Dalšími místy v Praze, kde se letos uskuteční TANEC PRAHA, je domovské divadlo Ponec a Divadlo Archa. Kromě hlavního města zavítá festival i do dalších šesti měst – Brna, Českých Budějovic, Českého Krumlova, Ostravy, Pardubic a Tábora. Celkem se od 1. do 28. června divákům představí dvacet jedna souborů z Kanady, Japonska, Itálie, Finska, Německa, Ruska, Švýcarska, Španělska, Francie, Chorvatska, Holandska, Dánska, Slovenska a České republiky. Více informací o programu najdete na www.tanecpraha.cz.

Marie Chouinard a její taneční soubor

Marie Chouinard působí na taneční scéně již téměř třicet let. V roce 1978 vytvořila své první dílo – sólovou choreografii „Crystallisation“. Tímto originálním představením si okamžitě získala velký věhlas. Od té doby vytvořila přes padesát choreografií, performancí, vokálních děl, instalací a filmů, ve kterých je základním motivem zkoumání lidského těla. V letech 1978 – 1990 vystupovala Marie Chouinard jako sólová tanečnice a choreografka po celém světě a rozvíjela svůj velmi osobitý vyjadřovací jazyk. V roce 1990 založila v Montrealu vlastní soubor Compagnie Marie Chouinard. V desítkách děl, pod která se od té doby podepsala, zkoumá poetiku těla spontánním, srozumitelným a vždy překvapivým způsobem. Tanečníci jsou ukazováni jako bytosti, které se rodí přímo před očima diváků, jejich rytmus je rozbíjen na mikročástečky. Každá nová choreografie je pro Marii Chouinard odyseou v historii člověka, aniž však využívá vyprávění či časovou posloupnost. Její tvorba se může zdát provokativní, jde však o cestu ke svobodě i soucitu, humor je v ní možný, eros všudypřítomný. Architektura prostoru, vnitřní inteligence těla a nevyčerpatelné možnosti jejího vyjádření spolu souzní ve formálně dokonalých konstrukcích, v nichž rezonují forma a obsah.
Marie Chouinard žila v New Yorku, v Berlíně, na Bali a v Nepálu. Její cesty, zvědavost, eklektická studia a porozumění různorodým technikám jí dovolují zkoumat tělo různými způsoby. Její díla odrážejí bohatou šíři zájmů této vždy překvapující choreografky: pohled na tanec jakožto posvátné umění, její respekt k lidskému tělu coby médiu tohoto umění, její virtuózní přístup k tvorbě a invenci nového druhu vnášenou do každého nového díla.

„Zdrojem mé tvorby vždy bylo tělo jako takové, zvláště ticho a dech, které tvoří neviditelnou podstatu života. V základu každé nové choreografie je něco, co nazývám ´tajemstvím´ - neznámé vlnění, které mě neustále oslovuje a které se snažím zachytit. Od počátku své tvorby naslouchám pozorně základnímu životnímu vlnění, které z těla vyzařuje…Pokaždé začínám od nuly, snažím se toto chvění vystopovat a přetvořit do taneční struktury…“ Marie Chouinard, 2000

24 Preludes by Chopin – 1999, 45 minut

Tanec se s hudbou prolíná do energické a vzrušující choreografie současného tance. Dílo se skládá ze sól, duetů i skupinových výstupů, které propojují něžnost se silou, lehkost s hrubostí. Cudnost, vášeň, sebepoznání, žár i vzpoura…
„Ve 24 Preludes Marie Chouinard dovedla svoji tvořivost na strhující úroveň…”
The New York Times, 2003

Chorale – 2003, 45 minut

V Chorale vytváří Marie Chouinard optimistický svět okolo pojmu sexuality a božství. Neodolatelné impulsy tvarují těla a vytrhávají je z klidu za doprovodu zpívajících, mumlajících, kvílejících či houkajících hlasů. Vznikají napjaté, něžné, humorné a hluboce lidské situace… „Chorale zanechá diváky bez dechu…” Ottawa Citizen, Ottawa, 2003

The Rite of Spring (Svěcení jara) – 1993, 55 min.

Tato hudební oslava života zde inspiruje a doprovází současný tanec, vytváří jak ozvěnu, tak i protiklad k organické, energické a živé choreografii pro deset tanečníků.
„Marie Chouinard vytvořila překvapující a ohromující Svěcení jara. Divoké pohyby zabarvené primitivismem, silné a zemité představení, co otřese vaší duší…“ Le Nouvel Observateur, Paris, 1994

Mezinárodní festival TANEC PRAHA je nejprestižnější přehlídkou současného tance a pohybového divadla v České republice. Za téměř dvacet let své existence se stal živým místem, kde se setkávají nejlepší světové taneční soubory s tím nejzajímavějším, co přináší progresivní česká i zahraniční scéna. Festival zprostředkoval českým divákům díla zásadních světových choreografů (Martha Graham, Marie Chouinard, Jiří Kylián, Bill T. Jones, William Forsythe, Sasha Waltz, Merce Cunningham a další) a zároveň je zdrojem impulsů pro rozvoj domácí taneční scény, včetně vlastního domovského divadla Ponec v Praze.

TANEC PRAHA 2007

XIX. ročník Mezinárodního festivalu soudobé taneční tvorby a pohybového divadla 1. – 28. června 2007
Praha, Brno, České Budějovice, Český Krumlov, Ostrava, Pardubice, TáborKomentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku