ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona Instagram



Jmeniny
Dnes je 20.04.2024
Svátek má Marcela

Odběr novinek emailem:
Email:



Svátek zamilovaných klepe na dveře

13.02.2007 Tilšerová Eva 18592
Jak tento svátek vnímáme my a jak se slaví v jiných kulturách?
Den Sv. Valentýna se obvykle slaví 14.února. Je to den, kdy si zamilovaní tradičně vyznávají svoji lásku, posílají valentýnky nebo dávají dárečky. Svátek je nazván podle dvou mužů, obou křesťanských mučedníků jménem Valentýn. Den se stal asociací romantické lásky už v raném středověku, kdy tato tradice vzkvétala.

Svátek pochází z římského Lupecarlia. Lupercalia, byl festival, který se vázal k pověsti o založení Říma, k Romulovi a Removi. Datum oslavy se ve 4.století přesunulo na 2.únor jako svátek Candlemas. Roku 496 prohlásil papež 14. Únor jako den Svatého Valentýna.

Svátek zamilovaných se postupem času rozšířil snad do všech koutů světa. V 19. Století ho do Ameriky přivezli britští osadníci. Stalo zvykem dávat si dárky. Mužiku ženám kupovali květiny nebo čokoládu. Začátkem 90.let 20.století začal diamantový průmysl využívat den Sv. Valentýna jako skvělou reklamu pro prodej šperků. Nejtypičtější hláška, kterou v tento den můžete v Americe slyšet je „Happy Valentine´s Day“. V některých základních školách dokonce studenti vyrábí kartičky, které si pak spolu s drobnými dárky dávají mezi sebou ve třídě.

Svátek zamilovaných se objevil také v Japonsku a Koree jako den, kdy převážně ženy dávají svým blízkým květiny, cukroví a dárky. Dárky si dávají i kolegové v práci (Takové se pak nazývají „giri-shoko“, giri znamená v japonštině povinnost nebo závazek.) nebo přátele (Těm se říká „tomo-shoko, tommo znamená přátelství.). Z lásky nebo opravdu silného přátelství si Japonci dávají tzv. „honmei-shoko“. V Koree se ke 14.únoru váže ještě Black Day, kdy muži, kteří nedostali žádný dárek jedí společně Jajangmyun (čínské nudle s černou omáčkou).

Brazilci svůj svátek lásky slaví 12.června a říkají mu Dia dos Namorados – Den vzplanutí láskou. Den předem se slaví svátek Sv. Antonína, patrona manželství, kdy si svobodné ženy zvláštním rituálem objednávají svého budoucího manžela.

V Kolumbii se slaví Día del amor y la amistad, což znamená svátek lásky a přátelství. Slaví se třetí pátek a sobotu v září. Tento svátek „tajných přátel“, jak mu také říkají, je velmi oblíbený. Lidé si anonymně dávají dárky (To podle vánoční tradice tajného Santy). Stejný svátek slaví i Mexičané, ale jejic oslava připadá na 14.únor stejně jako u nás.

Ve Slovinsku je 14.únor den, kdy květiny poprvé rozkvétají, ale svůj den lásky slaví až 13.března. Den Sv. Valentýna je pro ně dnem jara.

V Rumunsku se slaví svátek Dragobete, ale až o 10 dní déle než u nás.

V zemích severní Evropy je valentýnský svátek známý jako Valentinsdag. Neslaví ho tak bouřlivě. Je to prostě den, kdy si zamilovaní užívají romantiku se svým partnerem nebo posílají přáníčka svým tajným láskám.

Na Britských ostrovech chodí večer skřítek jménem Jack Valentine, klepe na dveře a nechává dětem na prahu cukroví a dárky, ale mnoho dětí se této mystické bytůstky bojí.



Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.









Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:



Fotogalerie u článku