ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 24.05.2024
Svátek má Jana

Odběr novinek emailem:
Email:Hudba na Festivalu PR2006

07.12.2006 Žváček Vladimír 30847
Letošní ročník Festivalu se nevyhnul problémům s hudbou.
Hudbu posuzoval vyhlašovatel soutěže - KS Ryengle. Soubory měly zaslat hudbu do uzávěrky soutěže a velká většina tak učinila. Několik opozdivších jedinců dodalo hudbu do konce listopadu a asi dvě hudby jsme přebírali v rámci prostorových zkoušek.
Dodaná hudba byla schválena, o hudbě dodané v rámci prostorových zkoušek jsme již neměli možnost jednat. Tato věc by se neměla příští ročník opakovat, soubor, který nedodá hudbu včas, nebude do soutěže vpuštěn.
Nutno říci, že vše co bylo výše řečeno se týká Country části soutěže - pro Irské soubory tato podmínka neplatila a jejich hudbu jsme grabovali až v rámci prostorových zkoušek.
Ještě jednou se omlouváme všem souborů, kterým se nepovedlo pustit hudbu zcela správně. V letošních skladbách se objevila "zrádná" komprimace souborů MP3. Pro grabování jsme použili dva programy, běžně používané a běžně nechybující. Výstupem jednoho z nich byl chybný formát MP3, který ve vyšších typech přehrávačů (Windows Media Player, WinAmp apod.) hraje bez problémů, ale v okamžiku, kdy jej pošlu nízkoúrovňovými příkazy přímo na zvukovou kartu, dojde ke zkrácení celkové doby hraní.
Tato skutečnost byla nejmarkantnější v irské přehlídce, kde TS Čarodějky byly postiženy u své poslední choreografie zkrácením skladby. Ihned poté jsem danou skladbu zkontroloval, nejprve ve Windows Media Playeru a poté přejetím skladby v soutěžním přehrávači, kde jsem zkontroloval začátek a rychloposuvem i konec.
Skladba se tvářila vpořádku, a proto jsem obsluze pouštění skladeb dal pokyn, aby danou skladbu pustila znovu. A bohužel opět se projevilo ono zkrácení. Bohužel tato skladba neprošla prostorovými zkouškami a jela se z "voleje". Jinak bychom tento problém odchytili a napravili novým nagrabováním.

Ještě jednou se tedy omlouváme všem, kterým se podobná závada v hudbě objevila a vězte, že na příští ročník připravím důkladnější kontrolu skladeb.

Ještě pro vysvětlenou - zvukařem na akci je pan Karel Toupal (ten starší pán, sedící u zvukařského putlíku), o němž se dá říci, že je mezi zvukaři velice uznávaným odborníkem s velkými zkušenostmi a velmi dobrým aparátem. Jeho úkolem je dozírat, aby vaše hudba hrála tak akorát, zbytečně nebasovala ani nepískala. Svůj úkol splnil beze zbytku a bez chyb. Tímto bych mu ještě jednou rád poděkoval a doufám, že na nás nezanevře a vezme tento "nevděčný" kšeft i v příštím roce.

Človíček, který měl na starosti pouštění soutěžních skladeb, se jmenuje Robin Remeš, je to člen TCS Ryengle a tuto nesnadnou úlohu vzal na sebe zcela nečekaně v pátek odpoledne, když jiný člověk, "starší" a "zkušenější", nám v pátek dopoledne nedůvěryhodnou výmluvou účast odřekl.
Přes to, že danou práci dělal poprvé, musím jeho práci ocenit. Není to snadné, neustále sledovat cvrkot festivalu a být vždy připraven, obzvláště, když byl na této akci poprvé a hned v odpovědné funkci. Jsem toho názoru, že splnil očekávání, která jsme od něho jako pořadatelé měli. A budu rád, pokud v dalším ročníku opět zasedne za klávesnici zvukařského počítače.

Vladimír Žváček ředitel festivaluKomentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku