ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 12.07.2024
Svátek má Bořek

Odběr novinek emailem:
Email:Pardubická Ryengle: o prostředí festivalu se nemusíme bát následující 3 roky?

05.09.2006 Švestka Štefan 45120
obrázek v článku IDEON je ideálním prostředím pro náš festival. V poslední době se v tisku a z města - našeho dalšího festivalového chlebodárce - objevovaly hlasy, že si zasluhuje rekonstrukci při získání dotací z EU
IDEON má nezaměnitelný zvuk zvláště při stepových tanečních technikách a je ideálním prostředím pro pořádání tak rozsáhlého festivalu jako je Pardubická Ryengle. Takové hlasy jdou nejen od Vás tanečníků, ale samozřejmě i od nás, pořadatelů směrem na město a vedení IDEONu. Otázkou stále zůstává jak dlouho toto prostředí bude pro nás zaslíbené?

Dle posledního jednání se zástupci IDEONu by se mohlo zdát, že máme vystaráno na další ročníky festivalu. Informace o přestavbě však stále neslábnou a zvláště z města je slyšet velmi silné přání zrekonstruovat starý objekt společně s vedle ležícím objektem plaveckého areálu. Investice však je příliš na městskou pokladnu a tak dotace by měly přijít z grantu projektů EU. Projekt by taktéž měl podpořit Pardubický kraj.

Složitá situace nyní hrozí patovou pozicí a jediným kdo by v této věci prohrál je pardubický občan. Proč? Objekt IDEONu je skvělým prostředím pro pořádání kulturních, vystavovatelských a jim podobných akcí. Zároveň je si však třeba uvědomit neutěšený stav IDEONu, který každým rokem chřadne a investice do tohoto "baráku" je minimální a pouze za účelem udržení současného stavu bez možnosti vylepšování.

Lze zde podotknout, že vystavovatelskou činnost v Pardubicích zde přejímá na svá bedra i MRFP, která pořádá VELMI kvalitní akce v ČEZ Areně, ale po letošním nabrání sálových sportů (víkendů) lze říci, že těžko pro naše taneční účely bude uvolněn ve zmíněné Areně další víkend z nabitého hokejového programu. O změně termínů zaběhlého festivalu zde totiž nemůže být řeč. Konec roku vyhovuje naprosto všem - při posunutí blíže k prázdninám by došlo ke kolizím dalších akcí v České republice a případné přesunutí směrem k září by hrozilo odmítnutí ze strany souborů kvůli nepřipravenosti (zahájení činnosti souborů je vždy září a přípravu na festival někdy komplikují nábory či jiná počáteční příprava).

V Pardubicích zde v tuto chvíli nenalezneme lepší prostředí se zázemím, které je nyní k dispozici v IDEONu. Síla 600-700 tanečníků, která je třeba organizačně ukočírovat při přípravě tanečních vystoupení na soutěži či při stravování a následném doprovodném programu, lze jen velmi těžko umístit do jiných prostor pardubických sálů.

Možná proto se jako pořadatel festivalu Pardubická Ryengle upínám k naději, že celý festivalový rej bude opět hlavně umístěn v sále IDEONu. Přesto festival v některých svých doprovodných částech již expandoval do jiných sálů, které využívá na vedení seminářů a kurzů pořádáných pod záštitou našeho festivalu.

Věřím, že festival, který dokazuje, že soutěž podobného duchu je stále v našich krajinách potřebná (soudě i dle mezinárodní účasti souborů z Čech, SLovenska a Polska), zůstane ve zdech IDEONu. Zůstaňte nám nakloněni a nezapomeňte se včas přihlásit! I tím pomůžete festivalu PARDUBICKÁ RYENGLE a vůbec country a irskému tanečnímu hnutí v České republice!Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka