ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 28.09.2021
Svátek má Státní svátek

Odběr novinek emailem:
Email:Štětský Tuplák 2000

09.06.2000 Švestka Štefan 18080
soutěž Štětský Tuplák 2000
Soutěž Štětský Tuplák, který se koná každoročně v malebném městečku u hory Říp, se letos odehraje 10. června.

Dle posledních informací se na tuto soutěž přihlásily do hlavní kategorie 4 soubory - Crock 14, Louisiana Písek, Rituál Teplice a TCS Ryengle. Do dětské kategorie pak pouhopouhé dva soubory - Tornádo Praha a Amazonky Pardubice.

Soutěž se tak po předchozích výborných ročnících dostává do užších rozměrů. A co je příčinou?

Je to snad nechuť souborů k tanečním soutěžím? Vzhledem k počtu účastníků na nových soutěžích jako je Roudnický pohár či Pardubická Ryengle si myslím, že to není ten správný důvod neúčasti účastníků. Lze předpokládat, že chuť tančit a předvádět taneční umění jednotlivých souborů neslábne, ale vzhledem k počtu kvalitních country soutěží do nedávné minulosti by měla růst. Soubory by měli těchto soutěží využít k osobnímu růstu, ale i k popularizaci country, protože jedině pak se nám to všem vrátí v podobě nových tanečníků v našich řadách.

Je to tím, že příští týden je krajské kolo Stodoly pro Prahu? To je lepší důvod. Některé soubory opravdu budou raději ladit formu do poslední chvíle za zavřenými dveřmi tréninkových sálů. Je však hloupé si myslet, že účastí na soutěži můžou soubory něco ztratit. Každá soutěž je obrovská zkušenost, kterou mohou tanečníci aplikovat na dalších soutěžích. Sám si dobře pamatuji, jak jsem poprvé soutěžně stál na parketu a nemohl jsem zastavit nervozně klepající ruku. Ostatně tuto možnost popírá soubor Crock 14, který je mezi přihlášenými soubory na Štětí i na Stodolu. Je jen škoda, že další soubory nenásledují tohoto příkladu.

Je to tím, že je příliš hezké počasí a členové již nemají chuť se závěrem sezony věnovat souborovým povinnostem? Na tuto otázku si musí odpovědět soubor sám. V rozhovoru s Jeffem Vašákem, ve kterém jsme spolu mluvili o "stigmatu kotlíkářích", který nám veřejnost přisuzuje (viz článek o Stodole), se Jeff vyslovil pro to, abychom s tímto bojovali. Bojovat můžeme jedině tak, že budeme ukazovat, že v nás něco je. A co je vhodnější příležitostí než soutěž? Je samozřejmě rozdíl jak je jednotlivý soubor veden a snem každého vedoucího je ideální člen, kterému se řekne a ten bez řečí se zvedne a jede. Tak to ovšem není NIKDE. Tady se opravdu ukáže podstata soudržnosti souboru, který se k takovýmto záležitostem musí postavit nejlépe jak umí.

Je to tím, že je příliš drahé se dopravit do místa konání? Ano, tento důvod by mohl být pro soubor z Mohelnice, Hlinska a vůbec ze vzdálených koutů České republiky. Proč však na tuto soutěž jede Louisiana Písek, TCS Ryengle Pardubice nebo Rituál Teplice a Praha je zastoupena jen jediným souborem?

Je to tím, že je nedostatečná propagace akce a my jsme dostali materiály pozdě? Toto je jediný důvod, který se dá brát jako dostatečné opodstatnění. Byla by to špatná vizitka pořadatele, ale to už je jiná kategorie.

Je to tím, že se bojíme zúčastnit soutěže, protože víme dopředu, kdo vyhraje? Skutečně to víte, nebo se jen domníváte, že nemá smysl jet? Porota je velmi diskutovaným problémem, ale mohu říci, že za léta, která tuto soutěž navštěvujeme, se z této strany neobjevil zatím žádný problém.

Závěrem bych chtěl říci, že vám rádi věnujeme prostor na stránkách nebo v on-line diskuzi (kde je přímo k tomu založena místnost), abyste se mohli vyjádřit k této záležitosti.Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku