ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 24.09.2023
Svátek má Jaromír

Odběr novinek emailem:
Email:PR2006: zahájení festivalu se skupinou FLERET

20.08.2006 Švestka Štefan 34253
obrázek v článku osmý ročník festivalu Pardubická Ryengle pozve na úvod známou kapelu Fleret. Dvorní kapela valašského království zahraje v pátek 1. prosince 2006.
Účastníci i návštěvníci festivalu se mohou těšit na osmý ročník festivalu, který budou provázet změny. Mezi nejmilejší změnu můžeme počítat skupinu FLERET, která se na našem festivalu objeví poprvé. Páteční produkci si nenechte ujít v KD Dubina ve večerních hodinách. Lístky objednejte v předprodeji nebo přímo v KD Dubina.

kapela FLERET

Historie

Fleret se svým repertoárem již téměř 20 let minimálně desetkrát do měsíce brázdí zpravidla vyprodané koncerty po celé České Republice, ale dokáže rozezpívat a roztančit i mnohatisícové publikum na obřích festivalech world music v sousedním Polsku nebo Slovensku, kde má tradičně svou četnou obec příznivců. A tak, ačkoliv by člověk tu a tam přece jenom potřeboval ke čtení textů Fleretu slovník valašsko-český, jeho muzika s texty spojená mluví jazykem nadnárodním.

Poslední roky dokazují, že cesta mezižánrových fůzí, na kterou se vypravil Fleret u nás mezi prvními, se stává jednou z nejprošlapanějších dálnic současné hudby. Proto nebylo náhodou, že si kapelu Fleret vybrala k hostování na World Tour 1997 britská rocková legenda Jethro Tull, jejíž hudba má obdobnou lidovou genezi.

Produkce

Fleret má nezaměnitelný zvuk. Jeho typickým znakem jsou regionální a lidové kořeny. Projevují se jak v obsazení kapely (housle, fujara, klarinet, flétny, mandolína) tak v jazyce textů (textař Libor Mysliveček rád, pěkně a vtipně využívá dialektu), v typických hudebních i pěveckých frázích a v melodice. Fleret těchto prvků využívá naprosto samozřejmě a přesvědčivě. Patří k nim. Lidovými kořeny se ale skupina neomezuje. Mísí je dohromady s rockem, s muzikou, kterou odmala slýchali vedle lidovky naživo na tancovačkách. Tento vliv je opět viditelný jak v nástrojovém obsazení (bicí, elektrické kytary) tak v charakteristickém způsobu zpěvu a struktuře skladeb. Muzikantská živočišnost a bezmála dětinská radost z muzicírování vytváří z folkrockové skupiny Fleret originální samorost na naší folkové i rockové scéně.

Kapela

Fleret je možno pravidelně vidět a slyšet v televizi i v rozlase, a to jak na celoplošných tak i na regionálních stanicích. Na původ a valašskou hudební tradici navazuje Fleret velmi častým koncertním vystupováním s královnou lidové písně Jarmilou Šulákovou V jejich repertoáru se kromě valašských lidovek i valašského folku objevují písně nadregionální a publikum je vítá po celé republice. Obsazení skupiny:

Zdeněk Hrachový - akustická kytara, fujara, zpěv
Stanislav Bartošík - housle, mandolína, kazoo, zpěv
Jiří Hlavnička - bicí, zpěv
Vítek Rokyta - elektrická kytara, zpěv
Tomáš Vunderle - baskytara, zpěv
Jarmila Šuláková - zpěv - stálý host - na přání pořadateleKomentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka