ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona Instagram

Nejbližší akce
Pardubická Ryengle 2020
Začátek 28.11.2020, 17:00  
Konec 29.11.2020, 17:00  
Pardubice  IDEON PardubiceJmeniny
Dnes je 09.08.2020
Svátek má Roman

Odběr novinek emailem:
Email:Pojmy a dojmy Stodoly 2006

30.05.2006 Vašák Jiří 23126
očima hlavního organizátora
Ahoj Štefy,

Teď jsem v práci psal půl hodiny moje postřehy ze Stodoly (mezi hodinami chemie a ekologie) ale pak jsem si to jedním Esc omylem vymazal… Tak jsem si řekl, kašlu dneska na to, ale pak jsem zabrousil na Tvoje stránky a zase mne to pozitivně nabudilo, a tak jsem otevřel bílý papír a hned ukládám…

Rád bych vyzval všechny porotce, třeba i tímto e-mailem, aby napsali svoje dojmy a postřehy ze Stodoly…. Dokud jsou čerstvé.

Můj první dojem ze Stodoly je, že se mi zdála pohodovější, klidnější, méně konfrontační a více o setkání. ( a řeklo mi to více lidí) Což je jistě plus a myslím si, že za to můžou bývalé dětské soubory, které jsou už sice velké, ale přenášejí to pozitivní co nasbíraly při desítkách dětských tanečních akcí i na Stodolu…. Určitá konfrontace, konkurence až řevnivost mezi některými staršími soubory je historicky daná a jejich nepřítomnost ve finále v tomto ohledu Stodole prospěla. Což je dobře.

Můj druhý dojem ze Stodoly (co jsem stačil při řešení organizačních problémů postřehnout) je, že byla zase zajímavá a pestrá, se spoustou zajímavých a vtipných nápadů, zajímavých choreografiích, zajímavých řešeních zadaného úkolu – PÁSMA. A to je cílem Stodoly – být zajímavou, pestrou a originální přehlídkou pro DIVÁKY. A divák se rozhodně nenudil!

Přestože se z pohledu některých staromilců mohlo zdát, že na letošní Stodole bude kopat jen II.a III. Liga, (neúčast řady špičkových souborů) tak skutečný průběh Stodoly ho rychle vyvedl z omylu. Tam se hrála I.liga!

Porota byla, myslím, výstavní, zkušená a obdivu hodná a neřešili jsme jedinou stížnost. Co jméno to pojem, podložený úspěchy a názvy úspěšných souborů….

Vlado Grežo – Petronela
Milada Mikulenková – Crock 14
Jarka Vašáková – Caramella
Otka Hirnerová – Niagara
Silvia Schmidtová – Sillmarion
Ivan Bartůněk – La Quadrilla
Štefan Švestka – Ryengle

A děkuji všem za odvedenou práci!

„Kulatý stůl“.
Řada souborů mi avizovala, těsně před Stodolou, že bude odjíždět ještě o sobotní noci a zbytek hned po ránu. Starostmi o hladký průběh vlastní soutěže jsem se „zahltil“ natolik, že mi nezbýval čas a reálná možnost komunikovat se soubory o jejich účasti a řešit organizační a obsahové zajištění této druhé akce. Tak, aby měla smysl.

Kdo se chtěl dozvědět něco o svém souboru, mohl kdykoliv kontaktovat „svého“ porotce, jehož názor ho zajímal. To se dělo.

Sejít se ale s 5-6 vedoucími po sobotním maratónu mi připadalo neefektivní a zbytečné. Mám trochu jinou představu o stylu setkání a řešení perspektivních projektů, vizí a nápadů. A tak to asi chce připravit a zorganizovat jako jednu, samostatnou akci. A soustředit na ní síly.

Sobotní večer byl, z mého hlediska, od začátku poznamenán hodinovým skluzem v programu. Porotci nechtěli dál v polovině soutěže z rukou své hodnotící archy a čísla (chápu je) a tak naše výpočetní středisko mohlo začít krmit počítač čísly až někdy kolem 18.15.

Bylo 18 souborů, 11 kategorií (Stodol, dvanáctá byla divácká) a 7 porotců.
To je 18x11x7 čísel!! To je 1386 čísel. A pak už to jelo……..
Ale já jsem musel do té doby se skladbou večera čekat.
Až se dozvím výsledky.
Až se dozvím pořadí.
Pak bylo několik shod v pořadí ………pak došel v tiskárně papír….
…...a muselo se hledat jak je to s těmi druhými místy……
A pak dopsat na 36 diplomů správně jména souborů v příslušné kategorii.
A srovnat správně diplomy k příslušné Stodole na podiu…..

Počítal jsem s tím, že hosté (Crock, Crash a Caramella) vystoupí najednou až po všech vyhlášeních a vystoupeních oceněných souborů. Aby právě tyto „stodolovské“ soubory vystoupily v tom nejlepším čase, kdy vrcholí zájem publika i atmosféra v sále.

Nástup, proslov, starostu, porotu, pamětní listy, tašky, sponzory a foto jsme stihli tak jak bylo v plánu. Pak ale mělo hned následovat vyhlášení první třetiny výsledků, promenáda a výuka s Ivanem (aby měly soubory čas se připravit a ujasnit si co ukáží) a hned vystoupení těch oznámených souborů.

Já jsem ale stále seděl v kanceláři a čekal až se vytisknou výsledky a slyšel jsem přes dveře, že už Ivan končí výuku a nebylo jak vzkázat hostujícím souborům, že by mohly sehnat svoje ovečky po sále a vystoupit už nyní….a tak hráli Notabene a nejlepší čas večera ubíhal….pak už jsem měl výsledky a bylo nutné to promyslet, napsat diplomy a to vše v jediné šatně, kam dorazila právě Heidi, malá Caramellka a Crash dance. A všichni chtěli vědět, kdy budou vystupovat a že jsem jim to slíbil v devět….nebo v deset….

V tu chvíli mi nejvíce pomohl Vlado Grežo, že zkušeně pochopil co je třeba řešit, chopil se diplomů a začal je sám vyplňovat, Renata rovnat ke Stodolám a Medvěd si zapisovat výsledky pro moderování a já jsem mohl konečně vymyslet, že vyhlášení bude na poloviny, nejdříve 4 soubory které získaly jen po jedné Stodole a v druhé části 3 soubory které získaly dvě a tři Stodoly najednou. A mezi to šel Crock 14, Heidi s Caramellkou a Caramellou. Ředitelku Barči jsem uklidnil, že starosta bude předávat jen Hlavní pohár a nikoliv všechny jednotlivé Stodoly….Pak šlo vyhlašování té druhé části, Crash dance, černošské tance (čas na přípravu těch vyhlášených souborů) a až po půl jedenácté začaly tedy teprve Pásma těch nejlepších….

Sál už nebyl tak zaplněný a i únava už byla znát. Prostě, mělo to být o hodinu dřív. No a vystoupení mých „oveček“ z Caramelly se zbrusu novým clogg předtančením od Terezy Bachové a navíc na specielně složenou hudbu s pauzami od Nota bene, kterou jsme několikrát o víkendech ladili a zkoušeli, jsme ukazovali v 23.30 pro posledních šedesát diváků…. A tak mi to taky někteří z Caramelly dali najevo, jak je to „těší“ a že nestihnou poslední tramvaj. No, měl jsem toho dost….

Chtěl bych zde moc poděkovat a ocenit práci Medvěda, který i v těžkých chvílích držel přehled a moderoval skvěle, zábavně a fundovaně. A tak, že jste Vy nic nepoznali…

Ubytovali jsme Ivana Bartůňka v podkroví na Barče, vyplatili lektorku na Africké tance Martu Zlámanou i s bubeníkem (oba přijedou učit africké tance na Americký týden do Šiklova mlýna – ale jen ve čtvrtek !) zaplatil jsem útratu za porotu, zaplatil benzín Otce a Slifce zpátky do Bratislavy a odjel konečně s Vladem Grežem domů do Hodkoviček někdy kolem 01.00. Tam jsme si otevřeli irskou whisky – Jameson a po chvilce nám bylo tak dobře, že jsem ve tři ráno začal ještě naklepávat kuřecí řízky a dali jsme si něco dobrého na noc….

Tak to jen tak stručně k průběhu a zákulisí sobotního večera na Stodole.

Ale aby to nevypadalo, že toho lituji! Naopak, na takové věci se vzpomíná, špatné se vypaří a to dobré zůstane a utvrdí přátelství a tradici.

Myslím, že se letošní (celá!) Stodola povedla. Potěšili a motivovali jsme snad spoustu lidí.
Krajská kola proběhla s dobrou účastí.
Finále proběhlo výborně.
Oživili jsme zase Barču.
Objevili jsme nové soubory.
Ocenili dobré. Povzbudili ty, na které se nedostalo.
Setkal jsem se a pozdravil spoustu usměvavých přátel. Čtyřicátnice z Rozálie, mladé kočky z Blekoušů, Rudolfa Vokouna z Country VŠ Praha, Pepu Týmu z Aše který zařídil velmi zdařilé vystoupení mistrů Evropy v práci s koltem a bičem.
Keramické ceny „nových“ Stodol byly nádherné!

A tři dny před akcí jsem dostal z Ministerstva kultury oznámení, že dostávám grant na Stodolu a tak jsem mohl být klidný, že si Stodolu nebudu muset sponzorovat úplně sám…

Těším se na setkání na Stodole 2008.

Jeff
30.5.2006

P.S. Těším se i na setkání na HISu, na Americkém týdnu, nebo na Létu na ranči Orel v Jeseníkách.Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku