ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 06.12.2023
Svátek má Mikuláš

Odběr novinek emailem:
Email:Retro: finále Stodoly v obrazech

29.05.2006 Švestka Štefan 29745
27. května se na Barče odehrálo čtvrté finále Stodoly, tentokráte Stodoly 2006
Přemýšlel jsem jak napsat po Stodole o Stodole... Původní myšlenka napsat k jednotlivým pásmům nosnou myšlenku a uvést charakteristiku vzala za své. Popisovat všech 18 pásem je skutečně dlouhá práce a téměř stejně náročná jako je porotcovat.

Tím se dostávám k pravidlům Stodoly - tolik opěvovaným a tolik zatracovaným. Převratný nápad pásma se kterým tato soutěž přišla je velmi zajímavým a atraktivním prvkem soutěže. Nutí nejen soubor ke kreativitě a tvoření každé dva roky nové desetiminutové (dvanáctiminutové) pásmo, ale pomáhá každému souboru v tom, jak sestavit choreografie tak atraktivně, aby se líbily potencionálnímu kupci. To jsou pozitiva, která pomůžou každému souboru se hnout dále.

Pravidla soutěže jsou volná a tak si je každý soubor může vyložit po svém. Letos se pár souborů rozhodlo splnit nutnou podmínku - do svého pásma zakomponovat část country či cloggingu - a ve zbytku se může předvádět téměř cokoliv.

Díky tomu se dostává do presu i porotce, který normálně rozhoduje choreografie z jedné škatulky. Toto je mu však odepřeno a tak mu nezbývá nežli mít dobrou pamět a v rychlosti pásma sám zařadit jednotlivé části do jednotlivých škatulek a ty ohodnotit vůči jiným choreografiím ze stejného ranku. K celkovému hodnocení pásem tedy přímo u porotce nedochází. Navíc má samozřejmě každý z porotců jiné cítění pro jednotlivé kategorie a tak může dojít k tomu, že některý porotce prostě choreografii ocení v jiném příslušném sloupečku.

Možná Vám toto aspoň trochu osvětlí hodnocení či nejednotu poroty ke které může dojít. Naštěstí jsou tyto elementy vcelku potlačovány velikostí poroty - 7 porotců zaručuje, že faktor lidské chyby je zanedbatelný. A věřte, že u této soutěže je tento počet porotců potřebný...

Dostávám se pomalu k průběhu soutěže. Nakonec přeci jen vyzdvihnu několik pásem oproti jiným - jsou to pásma, které hýbaly letošní Stodolou.

Kanafas

Jejich taneční prezentace je vždy plná nápadů a jak jsme se letos na Stodole dozvěděli, tak i následováníhodná. Naštěstí však tato skupina z Českého Těšína má v každé kapse nápadů přehršel a tak i letos překvapila svou boxersko-cloggingovou vložkou. Můžeme být potěšení, že někdo tanec nejen ovládá, ale při troše chuti dokáže udělat ještě velmi vtipné vystoupení.

Cloggingová fantazie

Do tohoto pásma byl zatím boj otevřený na několika frontách. Ovšem Cloggingová fantazie oddělila ostatní kandidáty hned několika Stodol nepřekonatelnou zdí. První je Stodola za clogging, kdy čistotou svých kroků opět posunula hranici chápání stepu zase o kus dál. Stodola ze techniku šla téměř ruku v ruce s předchozí větou. Třetí Stodolu dostala Fantazka za žert a nápad. Clogging jsme viděli tancovat už různým způsobem, ale ruku na srdce, kdo ho viděl do soboty 27. května tancovat přes švihadlo?

Čiko y Čikas

Soubor, který předvedl cloggingovou část a část kankánu a zbytek už bohužel nebyl spoután v tanečních country hranicích. Přesto působilo spojení choreografií s hotelem Ritz velmi hezky a bylo by škoda nepřipomenout zde jejich příspěvek z Jindřichova Hradce.

Kicks

Kicks zde zmiňuji možná kvůli osobním pohnutkám. V krajském Severovýchodním kole jsem je s dalšími porotci doporučil k postupu a přestože se v Praze nedobrali k výraznějším výsledkům, tak doufám, že budou z jedním z nováčků letošní Stodoly, kterým účast na finále pomůže do budoucna. Jsem rád za každý nový soubor, který se zúčastní country soutěže a který má chuť na sobě na základě získaných zkušeností pracovat. Kéž by bylo takových souborů více.

Calipso

Jeden z černých, mladých a bujných koní soutěže získal Stodolu za choreografii a několik dalších předních umístění. Je to soubor, který pokud vytrvá ve svých invencích a chuti tancovat své choreografie, se bude objevovat v budoucnu na předních místech v dospělácké kategorii. Jejich nezařaditelnost některých věcí (počínaje již dávno vzpomínanou Spartakiádou) přináší obohacení naší country scény. Nicméně ze stejného důvodu - hledání si vlastní cesty - může občas narazit.

Black and White

Soubor, který prošel nedávno složitým obdobím, se dostal na výsluní. Sklidil svou desetiminutovkou zasloužené plody v podobě Stodol za kostým, taneční projev, line a několik dalších výborných umístění. Nakonec dostal i prestižní putovní Stodolu, která reprezentuje ocenění za nejlepší soubor letošní Stodoly. Takže ať žije hodonínský král!

Soutěž je za námi. Co bude dále? Prosakují určité plány od Jeffa, ale hlavní a neodmyslitelné slovo by v tom měly mít soubory. Proto je škoda, že se nakonec neuskutečnila nedělní rozprava o tom, co bude na naší taneční scéně dále i setkání s porotci.Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku