ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 02.12.2023
Svátek má Blanka

Odběr novinek emailem:
Email:BÝT ČI NEBÝT, to je oč tu jde!

11.05.2006 Švestka Štefan 35610
uvádí Taneční divadlo MIMI FORTUNAE Brno - taneční projekt, který stojí za shlédnutí!
„Být či nebýt?“ - jedna z nejznámějších otázek lidské historie je průvodní myšlenkou tanečně divadelního projektu brněnského divadla MIMI FORTUNAE. Nové představení vzniklo ke 20. narozeninám divadla, které roku 1985 Hana Smičková-Látalová založila jako soubor historických tanců. Později se k historii rozšířením o moderní techniky contemporary dance přidružila i současnost. S příchodem Slavoje Látala coby režiséra začala vznikat ucelená představení vyprávějící příběhy pomocí tanečního a hereckého pohybu, včetně mimiky a slov.

TD MIMI FORTUNAE nejen mnohokrát s úspěchem procestovalo české a moravské kraje, ale hrálo svá představení na pozvání v řadě evropských zemí (Slovensko, Anglie, Německo, Rakousko, Litva, Francie – festival v Avignonu, Utrecht – otevírání holandské kulturní sezóny) a několikrát absolvovalo turné po Indii a USA.

Nejnovější představení s názvem „Být či nebýt, aneb mentální dějiny jednoho národa“ se snaží s určitým nadhledem, nadsázkou a zkratkou sledovat historii 20. století. Cílem tvůrců není popisovat jednotlivá dějinná období, ale spíše se pod různými úhly pohledu, ať vážnými či nevážnými, zaměřit na charakteristické rysy určité doby. Právě tak není účelem klást otázky a dávat jednoznačné odpovědi, nehledá se a nenabízí se řešení – za důležitější se pokládá hledání cesty a naděje……………. Děj vedou Dvě Tváře Osudu – Přísná a Laskavá. Tyto neoddělitelné Tváře Osudu ovlivňují lidstvo, snaží se je vést, sdílejí s ním radost, ale také hrozí, zatracují, prohrávají …Osud je nositelem proměn…………..ale jde to bez Člověka?…………… Představení „Být či nebýt“ je určeno divákům „všech věků i stavů“, neboť není „baletem“, ale pomocí tance, pohybu, mimiky i slov se tvůrci snaží diváka pobavit, rozesmát, donutit k zamyšlení, nebo snad, jak už to chodí, trochu i rozčílit…

Autory scénáře jsou Slavoj Látal a Hana Smičková-Látalová, choreografii vytvořila Hana Smičková-Látalová (od roku 2002 je tato brněnská choreografka vedena z titulu svých uměleckých úspěchů v almanachu žijících osobností „Who is Who?…. v ČR“ a od roku 2006 v Almanachu Českých osobností a firem), režíroval Slavoj Látal.

Kromě projektu „Být či nebýt“ je Taneční divadlo MIMI FORTUNAE známé především svým historickým scénickým tancem z období gotiky i renesance, zejména pak ale svým téměř mystickým ztvárněním keltského obřadu Beltaine.Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článkuSouvisející články