ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 04.10.2023
Svátek má František

Odběr novinek emailem:
Email:ENTRÉE K TANCI

01.03.2006 Švestka Štefan 25010
Hradecká kulturní a vzdělávací společnost pořádá ve dnech 15. – 16. března 2006 již 11. ročník festivalu taneční a pohybové tvorby Entrée k Tanci.
Hlavní scéna Klicperova divadla opět ožije moderním tanečním uměním, které si v poslední době nachází stále více obdivovatelů, zejména z řad mladých lidí. Pořadatelé i letos připravili velmi zajímavý program, který je tentokrát věnován české a slovenské tvorbě.

Ve středu 15. března 2006 od 20 hodin festival uvede tři choreografie:
SINCHRONICITY Michala Záhory, který je absolventem Konzervatoře Duncan centre - obor současný tanec a taneční divadlo. Byl členem Norského národního souboru Carte Blanche, kde se podílel na představeních Amandy Miller, Ohada Naharina, Iny Christell Johannesen a dalších.

V roce 2004 odešel do Itálie, kde byl do jara 2005 tanečníkem v souboru Roberta Zapally. V červnu 2005 uvedl v Čechách svůj autorský projekt "Synchronicity" a ".Konstruktum.". Je členem skupiny současného tanečního divadla NANOHACH v Praze a příležitostně vede hodiny současného tance. Tanečně a choreograficky se mj. také podílel na projektu francouzského choreografa Paco Decina "Salto nel vuoto" uvedeného v divadle Komedie. Původní hudba italského autora Carlo Natoli je zkomponovaná přímo pro představení "Synchronicity". POSLEDNÝ KROK PRED (Príbeh o nutnosti gravitácie) Jaro Viňarského. Jaro Viňarský začal tvořit při studiích na bratislavské Vysoké škole múzických umění. Studoval a tančil s mnoha slovenskými a světovými pedagogy a choreografy jako např. Simone Sandroni, Julyen Hamilton, Irene Stamou či Frey Faust. V roce 2001 obdržel Cenu Jarmily Jeřábkové za sólovou choreografii „Sorton“.

BENEATH THE SILENCE (Za hranicí ticha) v provedení VerTeDance. Umělecké sdružení VerTeDance získalo loni prestižní cenu Sazky za „objev v tanci“, mimo jiné za svůj precizní přístup ke zkoumání těch nejméně očekávaných proměn pohybu v prostoru. Obě úspěšné choreografky a interpretky – Veronika Knytlová a Tereza Ondrová – se rozhodly zvát ke spolupráci přední zahraniční osobnosti. Peter Mika s Olgou Cobos pro ně vytvořil duet plný překvapení, citlivě pracující s výjimečným pohybovým vybavením obou protagonistek. Tanec dokáže položit ty nejzákladnější otázky o lidském těle a duši.

Ve čtvrtek 16. března 2006 také od 20 hodin festival pokračuje dalšími choreografiemi:
VIVALDI v provedení tanečního uskupení Honza Pokusil. Je to úsměvná choreografie ze života barokního genia, ve které se kloubí taneční pojetí klasické hudby s kresbou na plátno a tancem. Taneční divadlo Honzy Pokusila je mladá nově vzniklá amatérská společnost scénického tance působící v Hradci Králové, ve které se zúročily zahraniční taneční zkušenosti Barbory Křováčkové a Štěpána Macha. Naposledy spolu tančili při ročním angažmá ve španělském souboru DA.TE Danza pod vedením mexického choreografa Omara Mezy Frías. Jejich taneční styl je ovlivněn technikou Omara Mezy, limonovskou podobou Joa Alegada (USA) a jazzovým cítěním Marty Celie (Cuba-USA). Oba tanečníci tvoří třetím rokem pod společným pseudonymem Honza Pokusil. Projekt vznikl za podpory Statutárního města Hradec Králové.
COCOON INVISIBLE (Neviditelný zámotek) Zuzany Kozánkové v provedení souboru Artyci. „Přes to, že každá žena ztělesňuje ženský princip, skutečná žena je stále vzácnější. Žena se musí především vynořit ze ženy, aby si uvědomila, že skutečně existuje a aby tuto představu přenesla na sebe, na svět a začlenila ji do svého života.“ Říká o svém díle autorka Zuzana Kozánková. Choreografii tančí Veronika Šimková na hudbu Jozefa Vlka.
OMŠA / MASS (Mše) Milana Kozánka opět v provedení souboru Artyci. Zuzana a Milan Kozánkovi založili umělecké sdružení Artyci k realizaci svých děl, a to nejen na Slovensku, odkud pocházejí. Oba mají zkušenosti z práce v zahraničí (Evropa i Asie) a hledají profesionální podmínky pro tvorbu, které v Bratislavě dosud neexistují. Zcela spontánně tak vznikl projekt pro dva umělce působící v Praze, Veroniku Šimkovou a Jaro Viňarského. Jsou to dvě sóla připomínající osobní zpověď, přesto tvořená v dokonalém souznění interpreta a choreografa jako dvou rovnocenných osobností. V současnosti působí jako pedagogové na prestižní evropské taneční škole SEAD v rakouském Salzburgu.
Festival je doplněn výstavou fotografií Jiřího Čečky z Hradce Králové TANEC * POHYB * DIVADLO.

Miroslav Franc

Vstupné 50 Kč
Předprodej vstupenek Informační centrum Hradec Králové, Gočárova tř. 1225, tel.: 495 534 485, 495 534 482, www.ic-hk.cz.Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku