ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 04.10.2023
Svátek má František

Odběr novinek emailem:
Email:Svatý Valentýn - svátek zamilovaných nebo hon za komercí?

14.02.2006 Švestka Štefan 34303
slavíte svátek i když třeba nejste zamilovaní?
Svatý Valentýn jsou přáníčka nejen mezi zamilovanými. Přát můžete i svým kamarádům a kamarádkám. A že si v dnešní elektronické době můžete vybrat...

Pár odkazů Vám poskytneme i zde na našich stránkách:
zamilované básničky a romantická večeře
pošlete pohlednici se Svatým Valentýnem
na Valentýna slyší na Slunecnici.cz:
screensaver
Valentyn na novinkach.cz

A jak to ve "skutečnosti" vše bylo?

Valentýn údajně zemřel v roce 269 a byl prohlášen svatým. Vykonával v Římě kněžský úřad v době panování císaře Claudia II. Gothica (268-270).

Legenda ze starého Říma, vypráví, že Valentýn byl počestný a moudrý muž. O jeho moudrosti se doslechl i císař, který Valentýna povolal na svůj dvůr. Císař Valentýna velmi obdivoval, ale zdůraznil, že Valentýn věří pověrám (měl na mysli křesťanství) a tak nemůže být jeho přítelem. Jenže Valentýn namítl, že císař je tím, kdo věří pověrám.

Císař nakázal městskému prefektu Astoriovi, aby na Valentýna dohlížel. A aby byl Valentýn pod důslednou kontrolou, vzal si Astorius Valentýna do domu. Tam se Valentýn setkal s krásnou dcerou prefekta, která byla slepá. Astorius požádal Valentýna, aby se modlil za dceřin zrak. Valentýn si dívku zamiloval a modlil se za její uzdravení.

Zázrak se stal a dívka opět spatřila světlo světa. O zázračném uzdravení si povídal celý Řím. Pohané odmítli věřit v ten zázrak a vtrhli do domu prefekta, Valentýna odvedli a za městem ho sťali. Navzdory trpkému osudu se stal sv.Valentýn patronem věrných a čisté, oddané lásky.

Křesťané přejali tento zvyk a spojili jej se svým světcem Valentýnem, mučedníkem za vlády císaře Claudia II. Duševně nemocný císař se prý rozhodl zrušit manželství, neboť ženatí muži podle něj nebyli dobrými válečníky. Kněz Valentýn i přes císařův zákaz tajně oddával milence, za což byl uvězněn a popraven. Poslední vzkaz, který Valentýn poslal dceři vězeňského dozorce před svou smrtí zakončil slovy: "Od Tvého Valentýna". A tak od té doby si v den svátku Sv. Valentýna posílají a dávají zamilovaní lidé tyto "Valentýnky" s vyznáním lásky.Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku